Jump to content

A fehér ruha története

2015. 08. 08. 16:00

Ha menyasszony, akkor fehér habos-babos ruha. Miért éppen fehér? Logikus és minden történeti háttér nélkül is arra a következtetésre jutunk, hogy a fehér olyan ártatlan, tiszta, szűzies szín. Egyértelmű, hogy ezért fehér a hagyományos menyasszonyi ruha.

A nyugati világban teljesen elfogadott és megszokott, hogy a férjhez menő hölgy hófehér – ma már nem is annyira egyértelmű ez a trend, hiszen megjelentek a színes ruhaköltemények – ruhába öltöznek a nagy napra. Hogy miért is fehér a ruha színe? Erre keressük a választ. A görögök fehér ruhát öltöttek magukra, a rómaiak pedig alkalmakkor fehérre mázolták testüket. Már az ókorban is a tisztaság, természetesség megtestesítője volt a fehér szín. Emellett az öröm jelképe is volt. Mivel a házasság is öröm, így a menyasszony ruhája is fehér lett. Magyarország több pontján, a helyi szokásoknak megfelelően fekete volt a menyasszony ruhája: Kalocsa, Berettyó-felvidék.

Ma már általános, hogy a menyasszonyok saját vagy bérelt fehér ruhába bújva mondják ki az igent párjuknak, de korábban ez egyáltalán nem volt szokás. Az esküvőre nem vásároltak új ruhát, hanem a már meglévő, csinosabb és ünnepélyesebb darabot viselte az ara az alkalomra. A XV. században jelentek meg az első, a kimondottan esküvőre készített darabok, de még korántsem fehérek. A zöld a hűség színe, emiatt akkoriban az esküvői ruhák zöldek voltak. Mindemellett még szimbolizálta a természetet, az egészséget, és a harmóniát is. Aztán a XVI. századtól a zöld uralkodását átvette a tüzes piros, vagyis a szerelem színe. A piros menyasszonyi ruha a szenvedélyt és az erőt hirdette és egyben a jómódot is fitogtatta. Meglepő módon a piros ruhát a fekete váltotta fel, amely bármennyire komor, mégis az eleganciát mutatta.

A skót királynő, I. Mária okozott feltűnést fehér esküvői ruhájával, amikor 1558-ban feleségül ment a francia II. Ferenchez. Franciaországban a gyász színe volt a fehér. Ugyancsak meglepetést okozott az angliai Viktória királynő. Ő hozta be a fehér esküvői ruhát divatba, és 1840-ban, saját esküvőjén viselt fehér szatén ruhát. Nagy feltűnést és megdöbbenést okozott ezzel, de megtörte a fekete uralmát. A fehér akkoriban ugyanis a gazdagságot jelképezte.

(Kép forrása: sangmaestro.com)