Jump to content

Áldás és nem átok az izzadás

2016. 06. 04. 17:00

Nem szeretünk izzadni, és minden igyekezetünkkel azon vagyunk, hogy az verejtékezéssel járó kellemetlenségeket elkerüljük. Mások pedig azon dolgoznak, hogy izzadhassanak, mondjuk a szaunában.

A nyár már ízelítőt mutatott magából. Megpirította, barnította a bőrünket, leizzasztott. Az izzadás a meleggel együtt járó következmény, amit legszívesebben elkerülnénk, de ez lehetetlen és egyáltalán nem is baj. Az izzadás nemcsak természetes folyamat, de egyben a szervezetünknek nagy szüksége is van rá. A bőrünk a nagy melegben megóv a hőségtől. Az a feladata, hogy ne engedje a szervezet belső hőmérsékletét 37 °C fölé emelkedni, ezért az izzadságmirigyek munkába kezdenek és biztosítják a bőr nedvesen tartását. A nedvesség, vagyis az izzadság pedig hűti a testünket. Nagy melegben fél, de extrém esetben akár 3-4 liter izzadságot párologtatunk el.

Az izzadás lényegében a test klímarendszere. Fontos élettani folyamat, amely akkor lendül működésbe, ha a szervezet kívülről vagy belülről annyira felmelegszik, hogy túllép egy bizonyos határt.

\"\"

Mi is az izzadság? Legnagyobb, azaz 99,7%-ban víz, a fennmaradó rész konyhasó, tejsav, kálium-klorid, karbamid, fehérjék. méreganyagok. Habár szeretünk megszabadulni az izzadságtól, egyáltalán nem ártalmas. Sokan már egy kis verejtékezéstől undorodnak, és állnak a zuhany alá, hogy lemossák testükről a nedvességét. Az izzadság nem véletlenül termelődik, azonkívül hogy hűti a testet, még védi is a bőrt. Az izzadság lényegében úgy hat, mint egy antibiotikum. Olyan proteint tartalmaz, amely ha kell, elpusztítja a kórokozókat. A verejték nem engedi a baktériumok és a gombák elszaporodását.

A verejtékezéssel folyadékot és sót is veszítünk, ezért mindkettő pótlására nagy szükség van. Azonban az izzadás során megszabadulunk méreganyagoktól is, így még a vesén is könnyít.

Az egészséges ember izzadsága szagtalan, ám a baktériumok teszik a dolgukat és a bomlás következtében mégis érezhetővé válik a verejték.

Hazánkban is egyre népesebb használói köre van a szaunáknak, amely nemcsak a méreganyagok távozását segíti, de felszabadítja az agyban a szerotonin nevű hormont, amely boldogságot okoz. Ha ez így van, ha boldogabbak leszünk egy kis izzadás hatására, akkor a depressziósokra is jó hatással lehet az izzadás, a hő, a szauna?

(Forrás: huffpost.com, stack.com/képek)