A tavaszi első napfényben már megcsillan sokak fején a napszemüveg, mások pedig leginkább akkor veszik elő ezt a viseletet, amikor már tényleg hunyorogni szükséges a napfény miatt. Aki most tervez új napszemüveget vásárolni, az hibázik, ha csakis az esztétikai megjelenésre gondol választáskor. Sokkal fontosabb szempont az, hogy mennyire védi meg a szemet a nap káros sugaraitól.
Évről évre tűnnek fel újabb napszemüvegek, amelyek az adott és divattrendjébe tartoznak. Azonban nagyon sok darab inkább csak öltöztet, mintsem azt a funkcióját töltené be, amelyre eredetileg hivatott lenne. A vásárlók jó részének fontos a külcsín, a szín és a forma alapján döntenek legtöbbször, hogy melyik terméket vásárolják meg, pedig az utóbbi időben már inkább a lencseminőségre kellene koncentrálnunk. Ismert, hogy a Földet körülvevő ózonréteg elvékonyodott, pedig ez nyújtaná a természetes védelmet bolygónknak abban, hogy megakadályozza a káros UV-sugarak behatolását. Mivel azonban ez a védelmi funkció már nem képes a legjobban meggátolni a káros sugarak bejutását, a szemünket is károsíthatja, ez pedig járhat kötőhártya-gyulladással, a szem idegeinek sérüléseivel, vagy akár szürkehályog kialakulásához is vezethet.
Hogy a napfénytől megóvjuk szemeinket, automatikusan a napszemüvegünkért nyúlunk. Felhős idő esetén ezt már nem tartjuk fontosnak, ezért nem is használjuk szemüvegeinket, pedig a káros sugárzás akkor sem kíméli szemeinket.
Ha nemcsak divatos, jó formájú napszemüvegre szeretnél szert tenni, hanem olyanra is, amely megfelelő védelmet biztosít szemeidnek, akkor figyelned kell arra, hogy a napszemüveg el legyen látva CE jelzéssel. Ez az európai biztonsági előírásoknak megfelelő szemüvegek jelölése. Csakhogy mindenből gyártanak hamisítványokat, ezért ha teljesen biztosra akarsz menni, számít szemeid épsége, akkor megvizsgáltathatod optikussal is.
Az utcán árusított, vagy gyanúsan olcsó termékek esetében leggyakrabban arról van szó, hogy csak színezett a szemüveg lencséje, vagyis semmi védelmet nem nyújt szemeinknek. Ezek nemhogy jót tennének, hanem ártanak, hiszen a színes lencse hatására a pupilláink kitágulnak, és még intenzívebben jut a szemeinkbe a káros UV-fény, pedig épp ennek elkerülése miatt vásárolnánk napszemüveget.
A külcsín tehát abszolút másodlagos szempont legyen napszemüvegünk kiválasztásakor. Arra is érdemes odafigyelni, hogy mekkora a lencse mérete. Amelyik hajlított lencséjű szemüveg, az sokkal jobban védi a szemet, hiszen oldalról is sok fényt kapunk. Természetesen ugyanígy a nagyobb lencse is nagyobb védelmet biztosít. A lencse színe lényegében nem olyan fontos, mert magában az anyagában van az UV-szűrő.
Nem árt, sőt olyan környezetben, amely csillogó, – úgymint a vízfelület, vagy a hó –, kiválóak a polarizált napszemüvegek, ugyanis ezek szűrik a polarizált fényt, de az általános napszemüvegeknek ez nem alapfunkciója.
A napszemüvegkérdésben a külcsín nem lehet a legfontosabb követelmény, érdemesebb áldozni egy minőségi, szemet kímélő, mégis dizájnos darabra.