Az akné (acne) napjainkban igen gyakori bőrbetegség. Megjelenése serdülőkorban főként fiúknál, felnőtt korban pedig nőknél gyakoribb.
Az aknés bőr kialakulásában több tényező is szerepet játszik. Az első, mely beindítja a kialakulási folyamatot, az a szőrtüszők fokozott hámtermelése és nem megfelelő hámlása, mely során az elhalt hámsejtekkel együtt felhalmozódik a szőrtüszőben a faggyúmirigyek által termelt faggyú, ami nem távozik, hanem megszilárdul és megmaradt hámsejtekkel együtt dugót képez az bőrben.
A másik tényező a fokozott faggyútermelés, melyben legfontosabb szerepe az androgén hormonoknak van, mely a szőrtüszőkre és a faggyúmirigyekre egyaránt hatással van. Az androgén hormon, a „dihidrotesztoszteron”, másnéven DHT. Szervezetünkben minél magasabb az androgén hormon szint, annál több lesz a faggyútermelés és így az aknék mennyisége az arcon, háton, mellkason is megnőhet (nőknél a petefészek és mellékvesék választáj ki ezt a hormont).
A harmadik tényező ami felelős a kilakulásáért a „Propionibacterium acnes” nevű baktérium, mely a lezáródott folliculusban (tüsző) felszaporodott faggyúban elszaporodik és bőrgyulladást okoz.
Ezen tényezőkön túl az egyénenként eltérő genetika is befolyásolhatja a kialakulását. Míg egyesek fogékonyak a bőrbetegségek kialakulására, másokat egész életükön át elkerül.
Szeretné eltüntetni bőréről az aknékat? Tartson velem holnap is, ugyanis egy bevált receptről olvashat, mely simává teszi a bőrt, és csökkenti a kialakult pattanásokat, illetve hegeket, sebeket.