A jól összeválogatott ruhatár és a hozzávaló kellékek, igazi szemet vonzó látvány lehet. Nemcsak az öltözékre, a táskára, a kabátra, a cipőre figyel ilyenkor az ember, hanem az összhatásra. Annyira jó érzés, amikor azt tudjuk, hogy ma kimondottan jól nézünk ki, és a legnagyobb visszaigazolás erre, ha ezt mások is szóvá teszik. Az ékszerek napi szinten jelen vannak életünkben, remek kiegészítők. Sokak azonban csak nagyon rövid ideig képesek viselni azokat.
A fémallergia egykoron csak azokat érintette, akik az iparban dolgoztak és a fémekkel intenzíven találkoztak. Ma pedig már rohamosan nő azoknak a száma, akik viszketéssel, kiütéssel, irritációval szembesülnek egy-egy ékszer viselése közben, után.
Az allergiás reakciókkal szemben senki sem teljesen védett. Folyamatosan érintkezik bőrünk idegen anyagokkal, amelyeket sejtjeink igyekeznek lebontani. Egy ideig ez tartható állapot is, ám ha a szervezet túl hevesen reagál ezeknek az anyagoknak a jelenlétére, akkor gyulladás jelentkezik a bőrön. Az ilyen anyagok az allergének. Az egyik ilyen allergének a fémek, ugyanis ma már nem csak az ipari munkások találkoznak és érintkeznek ezekkel, hanem szinte mindenki, ráadásul minden nap. A nők kimondottan kedvelik az ékszereket, így esetükben fokozottabban jelentkezhet a fémallergia. A legkevesebb gondot azok a nemesfémet okozzák, amelyek nemcsak nevükben nemesek, hanem minimális nikkeltartalmuk miatt (24, és lehet a 14 karátos arany). A nikkel hatása az elmúlt időkben jelentősen megmutatkozik, ugyanis a testékszerek, a bizsuk is tartalmazzák. A szuper, öltöztető kiegészítők azonban nemcsak szépek, de életünk megkeserítői is lehetnek. Még csak nem is szükséges ékszert viselnünk ahhoz, hogy levakarjuk magunkról a bőrt, hiszen az övek csatjai, az órák, a szemüvegkeret, a cipzár, a pénz, a tű, az evőeszköz (és még sorolhatnánk) tartalmaznak fehér fémeket, azaz nikkelt.
A magunkon viselt, nem ékszer jellegű fémekkel való találkozás mellett persze ott van az ékszerek, a bizsuk használata is. Ez főleg a hölgyekre jellemző, így esetükben sokkal nagyobb gyakoriságú a nikkelérzékenység. Néhány perces érintkezés az ékszerrel és tárggyal, és a bőrön szinte azonnal jelentkezhet az ekcémás bőrtünet.
Másik allergén fém lehet a króm, amely a bőrök cserzőanyaga, így a bőrruhák viselésével találkozhatunk vele leginkább.
Sokak fogában még amalgámtömés van, amely higanytartalmú. Ez és a fertőtlenítők, a festékek, a tetováló anyagok, a rozsdavédők, és a kozmetikai szerek is tartalmazhatnak higanyt, amely allergiát válthat ki bőrünkön.