A náthás vagy influenzás betegről sokszor messziről ordít, hogy nincs jól. A legárulkodóbb jel az lehet, ha folyton törölgeti az orrát, így a sok mechanikai hatástól az kipirosodott, akár kisebesedett. Habár már fájdalomtól nem mentes az orrfújás, mégis csak ettől remélhető az, hogy megszabaduljunk, ami eltömíti orrjáratunkat, amitől kényelmetlenül érezzük magunkat. Ám egyáltalán nem mindegy, hogy ezt hogyan tesszük.
Az orrunk legfőbb funkciója a szaglás. Amikor belélegezzük a levegőt, azt szűri, melegíti és nedvesíti is, valamint a hangképzésben is részt vesz. A megfázott, vagy vírustól megbetegedett személy hangját befolyásolhatja a betegség, ugyanis kóros mértékű váladékozás során az orrjárat eldugul. Ezen kívül számos funkcióját elveszíti az orr. Ettől lesz a náthás vagy az influenzás beteg hangja egészen más, mint általában. Arról nem is beszélve, hogy ez mennyire kellemetlen tud lenni. A felnőtteket és a gyerekeket egyaránt kínozza a bedugult orr, ösztönösen meg akarunk a felhalmozódott váladéktól szabadulni, csakhogy néha még a felnőtteknek is gondot okoz, hát még a gyerekeknek. Teljesen természetes védelmi reakciója ez a szervezetünknek, hiszen így próbál megszabadulni az idegen anyagoktól.
Természetes, az egy dolog, ám a gyerekek nem úgy születnek a világra, hogy tudnak orrot fújni. Sokszor még a felnőttek sem teszik helyesen. A csecsemők például nem is képesek az orrfújásra, ezért a legjobb, leghatékonyabb megoldás az orrszívó használata. Ahogy nő a gyermek, egyre önállóbbá kezd válni, és eljön az a pont is, amikor meg is akarja, de meg is kell tanulnia az önálló orrfújást. Ennek a feladatnak az elsajátítása a szülő feladata. Különböző játékos feladatokkal lehet motiválni a gyermeket arra, hogyan fújjon ki levegőt az orrán keresztül. Először mindkét orrlyukon keresztül áramoljon a levegő, ha már ezt tudja irányítani, akkor azonban gyakorolni lehet azt is, hogy az egyik orrjárat befogásával, csak a másik járaton keresztül mozduljon meg a levegő. A legtöbb gyermek ezeket a játékokat szereti, aktívan részt vesz benne és észrevétlenül megtanulja a helyes orrfújást.
A helyes orrfújás lényege tehát az, hogy amíg az egyik orrjáratot leszorítjuk, a másikat kifújjuk, majd cserélünk. Néha még a felnőttek sem tudnak helyesen megszabadulni az orrváladéktól, ezért van nagy szerepe annak, hogy gyermekeinket megtanítsuk erre, mielőtt még nagyobb gondot okozna.