Magzati korban, az édesanya méhében lubickolva olyan idegrendszeri sejtek vándorolnak a testünkben, amelyek eljuthatnak a bőrig, hogy pigmenttermelő sejtként funkcionáljanak. Ezek a sejtek a bőr hámjában telepednek meg és az egészséges bőrszínt adják. Ha ezek a sejtek azonban abnormális módon sokasodnak és csoportosulnak, akkor barna növedékeket, azaz anyajegyeket hoznak létre. A másik anyajegyeket létrehozó az UV sugárzás, amelynek következtében a pigmenttermelő sejtek szaporodni kezdenek, és anyajegy formájában mutatkoznak meg.
Nem tulajdonítottunk neki régebben túl nagy jelentőséget. Mindenkinek van anyajegye, ám igenis nagyon nagy fontossága van, ugyanis azok összetéveszthetők a melanomával. A melnoma nem más, mint a festéktartalmú sejtek burjánzása, méghozzá rosszindulatú terjedése. Az anyajegyek számából, formájából arra is lehet következtetni, hogy mekkora valakinek arra az esélye, hogy daganatos betegség alakuljon ki szervezetében. A sok anyajegy és főleg a sok szabálytalan formájú anyajegy esetén nagyobb a valószínűsége annak, hogy melanoma keletkezzen.
Mindenképp érdemes megnézetni a felfedezett, szabálytalan anyajegyeket. Annak is érdemes szakorvoshoz ellátogatni, akinek bőre telis tele van a barna foltokkal. A bőrgyógyász, szakorvos speciális mikroszkóp, vagyis dermatoszkóp segítségével azonosítja be az adott anyajegyek milyenségét. Az eszközzel olyan nagyításban láthatóvá válik az anyajegy felszíne, amely szabad szemmel láthatatlan. Ez a módszer lényegében rákszűrés, amelyet évente egyszer szükséges lenne mindenkinek beiktatnia az életébe. A szakember vizsgálata után javasolhatja az anyajegy eltávolítását, amelynek oka lehet az is, hogy az adott terület állandó irritáció, dörzsölés, mechanikai hatás alatt áll. Eltávolításra kerül az az anyajegy is, amelyet a vizsgálat során rosszindulatúnak talál a szakember. Azokat az anyajegyeket is eltávolításra javasolnak a bőrgyógyászok, amelyeknek az alakja szabálytalan, ugyanis idővel akár melanoma is kialakulhat abból. Ez esetben tehát megelőzés céljából szükséges megszabadulni a folttól.
A rosszindulatú bőrelváltozás megállapítása szakemberre tartozik, de mi magunk is vizsgálhatjuk a bőrünkön található anyajegyeket. A növekvő, szabálytalan alakot felvevő, színüket változtató, vérző, gyulladt anyajeggyel feltétlenül orvoshoz kell fordulni.