A dió hatását már az ókori görögök is felismerték, a rómaiak úgyszintén. Akkoriban az idegi panaszokat kezelték dióval, féreghajtóként is alkalmazták. A középkorban a dióból készült teát idegi- és reumás panaszok gyógyítására használták, a magyar népi gyógyászatban is kezelték panaszaikat az emberek belsőleg és külsőleg egyaránt.
Nemcsak a diót, mint gyümölcsöt lehet felhasználni. Nem is minden csak az egészségünket szolgálja. A diófa levele és a dió termésfala olyan anyagot tartalmaz, amely festő hatással rendelkezik, a diófapácot használják is. Akár házi készítésű hajfestéket is készíthetünk belőle. Ez az anyag arra is alkalmas a színezésen kívül, hogy meggátolja más növények megtelepedését, életét a diófák közelében.
A dió gyümölcsét, vagyis a magját imádjuk. A diót felhasználjuk süteményekben, mártásokhoz. Nem csoda, hogy ennyire szeretjük, hiszen fehérjéket, ásványi anyagokat, telítetlen zsírsavakat és vitaminokat tartalmaz. Annyira kedvező az élettani hatása, hogy fertőtlenít, gyulladást csökkent. Diót nemcsak a sütikhez használjuk, de pörkölve, lekvárként és likőrként is fogyasztható. Olajat préselve is alkalmazzuk, amely érrendszeri bajokra is kiváló, hiszen csökkenti az érelmeszesedést és a koleszterinszintet is. A diófa leveléből készült teát fogyasztva gyomor- és bélhurutra, hasmenésre kiváló ellenszer. Gyulladt torkunkat öblögetéssel fertőtleníthetjük. Ülőfürdő hatására az aranyér is visszahúzódhat. Ha jó belsőleg, jó külsőleg is. A diófa levelének forrázatából készült lé sebek kezelésére tökéletes. Fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő hatása miatt megfelelő az ekcémás, fekélyes, keléses felületek kezelésre. A dió zöld burkából vágott vékony szeletét a tyúkszemre helyezve, és 4-5 naponta ismételve megszabadulhatunk a kellemetlen bőrkinövéstől, a tyúkszemtől.
Szinte mindenhol található az országban dió. Sokak kertjét is díszíti ez a méltóságteljes, gyógyhatású és ízletes gyümölcsét adó fa.
(Kép forrása: organicfacts.net)