Általában olyan apró sérülést szenvednek az emberek sütés, főzés közben, ami habár fájdalmas, orvoshoz nem kell vele fordulni. Extrém esetben az égés mélysége és kiterjedése már olyan nagyságú, hogy otthoni kezelése nem lehetséges és a fájdalom is szinte kibírhatatlan. Attól is függ, hogy milyen súlyosságú az égés, hogy a test melyik területén szerezte a sérülést.
Az égéseknek három típusát különböztetjük meg: első, másod és harmadfokú égés. Elsőfokú égés során a bőr felső rétege sérül. Fájdalmas, lüktető, a bőr bepirosodik, égő érzéssel párosul, és kicsit begyullad. Gyógyuláskor szárazzá válik a bőrfelület azon a részen. A teendő annyi, hogy hideg vizet kell olyan gyorsan ráengedni, amilyen gyorsan csak lehet. Ezt minimum 10 percen keresztül kell tenni. Ha más nem, akkor hideg vizes ruhával kell borogatni. Másodfokú égésnél már hólyagok is jelentkeznek a bőr gyulladása, pirossága mellett. A hólyaggal együtt folyékony genny is képződik. A harmadfokú égés a legsúlyosabb, amely már a bőr mélyebb rétegeit is érinti. A bőr elszíneződik, az idegvégződések károsodhatnak, így azon a területen érzéketlenség mutatkozhat. A szövetek megduzzadnak. Ebben az esetben irány az orvos, mert házilag nem lehet semmit tenni. Főleg akkor kell sietni, ha nagy felületű az égési sérülés. Akár életveszélyes állapotba is kerülhet az elszenvedő.
Már másodfokú égési sérüléssel is érdemes orvoshoz fordulni, de addig otthon is lehet mit tenni a sérültért. Ez a fajta sérülés nagyon fájdalmas, ezért ültessük le, vagy szükség esetén keltessük le a sérültet. Nagy folyadékvesztéssel járhat, az pedig sokkot válthat ki az elszenvedő alanynál. Fontos azonnal megkezdeni a felület hűtését, lehetőleg folyó vízzel és legalább 10-15 percen keresztül. A negyed órás vizes hűtés után tiszta lepedővel vagy ágyneművel takarjuk be a beteget, hogy nehogy fertőzés érje a sebeket. Nagyobb kiterjedésű és másod vagy harmadfokú égésnél figyelni kell a pulzusszámot és azt, hogy a sérült magánál van-e. Az égett terület környékéről el kell távolítani nagyon finoman minden ékszert, övet, órát stb. Ha azonban a sebbe ragadtak, akkor még véletlenül se tépjük ki. Tilos bármilyen port, kenőcsöt tenni az égett felületre, legyen az bármilyen fokú égés. Ha hólyag keletkezett, azt tilos kiszúrni, mert teret engedünk a kórokozóknak. Nem szabad kézzel érinteni a sérült részt.
(Kép forrása: webmd.com)