Manapság egyre több önjelölt edzésszakértővel találkozhatunk, legyen szó a baráti körünkről vagy akár a kollégákról. Egyre többen edzenek, és térnek át az egészséges életmódra, ami nagyszerű – de mint mindent, nem árt ezt is ésszel csinálni.
Ha túl gyorsan, túl intenzív edzéssel szeretnénk megszabadulni a feleslegtől, az bizony rosszul is elsülhet. De a céltól függetlenül, legyen az zsírégetés vagy kondíció-fejlesztés, mindig tartsuk be az aranyszabályt: csak fokozatosan! Elvégre egy nap alatt nem lehet megváltani a világot.
A legutóbbi kutatások is bizonyították a túl hirtelen, túl erős edzés hátrányait. Ilyenek például az alvászavar, de ennél súlyosabbak, törések, vérmérgezés vagy szívbetegségek is kialakulhatnak a következetlen edzésprogramtól. Ne feledjük, hogy a fájdalom okkal van! Ha valamelyik testrészünk megfájdul edzés közben, az jelzés arra, hogy hagyjuk abba, vagy könnyítsünk a gyakorlaton.
Egyre több emberre jellemző, hogy ha elkezd egy adott mozgásformát, akkor azt extrém módon kezdi művelni. Sokan úgy úsznak, versenyszerűen bicikliznek vagy maratonokat futnak, mintha mindig is ezt csinálták volna. Ha valaki hirtelen veti bele magát egy megterhelő megmérettetésbe, olyan veszélynek teszi ki magát, amivel akár tartós károsodást is szenvedhet.
A túledzettség tünete lehet a meggyengült szívizom, az állandó fáradtság, vagy a szellemi teljesítmény csökkenése is. Természetesen jobb edzeni, mint a számítógép előtt tespedni, de ne akarjunk egy nap alatt látványos változást elérni. Előbb utóbb úgyis célt érünk, ha megvan a kellő kitartás.
www.huffingtonpost.com
Fotó: pixabay.com