Jump to content

Unod a banánt? Stencilezz mindent, amit érsz!

2015. 11. 29. 11:31

Nagy népszerűségnek örvend a stencilezési eljárással, pillanatok alatt újjá varázsolható kézműves technika. Csak a képzelet szab határt. Ajánljuk kezdőknek is, mert kis odafigyeléssel óriási változást érhetünk el bármely unalmas felülettel.

A stencilezés nagy előnye, hogy maximálisan igazodik ahhoz az elváráshoz, amely mindannyiunkat hajt előre, miszerint legyünk egyediek és különlegesek. Ezzel a technikával valóban olyan mintázást alakíthatunk ki, ami ott és akkor alakul, s reményeink szerint nem köszön vissza. Ugyanis azon túl, hogy maga a minta teljesen testre szabott lehet, a méretében, részleteiben rejlő lehetőségekkel, azt ötvözve a színekkel mondhatni végtelen a variációk sora.

A stencilen a minta egy részlete található, amely az egymáshoz illesztéssel, mintaismétléssel lesz teljes. Na de mi legyen a mi legyen a mintával? Vásárolhatunk előre legyártott stencillapokat, adott esetben a forgalmazó ugyanazon mintát többféle méretben értékesíti. Amennyiben úgy ítéljük, hogy ez nekünk nem megfelelő, készítsünk magunk. Használjunk kartonpapírt vagy műanyag fólialapot. Rajzoljuk vagy másoljuk a kiválasztott felületre a mintát, vágjuk ki ollóval, sniccerrel. A mintakészítés alapja lehet egy megszeretett illusztráció, geometrikus minta, tapétarészlet, bármi, amelyet annak részletgazdagságától és a rajzoló ügyességétől függően felvihetünk szabadkézzel, vagy másolással, adott esetben indigós eljárással.

Amikor kiválasztottuk a mintát, találjuk ki a színeket. Igen, többes számban, mert nagyon hangulatos enteriőrrészleteket alakíthatunk ki akkor is, ha ugyanazon mintát egymásra, csúsztatva ás eltérő színekkel viszünk fel. A munka java ezután következik, kis odafigyeléssel sikerrel teljesíthető. Készítsük elő a felületet, ami lehet falszakasz, bútor részlete, textília, csomagolópapír. Öntsük a festéket egy kisebb, nem borulékony tálba. Fal esetén, különösen, ha nagyobb a mintázó stencil, festőtapasszal erősítsük az érintett felületre, majd tömör ecset vagy szivacsecset, henger segítségével töltsük ki a mintát. Ügyeljünk arra, hogy ne kerüljön sok festék a szerszámon, hogy nem folyjon a stencil mögé a festék. Amint kész, helyezzük mellé a stencilt és folyatassuk a mintázást. Figyeljünk arra, hogy ne legyen festékes a hátsó rész, elkerülve az esetleges koszolást.

Jó munkát kívánunk!

(fotó: reefcreations.net)