Mostanában elhalmozott az ég folyékony áldásával. Kimondottan esős időszakot élünk meg. A folyóink nagyja árad, a kertben dolgozni egyáltalán nem lehet, mert annyira ázott a talaj. Ilyenkor elgondolkodik azon az ember, hogy ebből a mennyiségből milyen jó lenne szárazabb időszakban. Össze kellene gyűjteni azért a csapadékot, hogy kertünkben abból tudjunk locsolni. Mégiscsak a legtermészetesebb megoldás, ha az esővizet használjuk öntözéshez. Ehhez a tetőről lezúduló vizet tereljük egy helyre. Ha ez tesszük, akkor háztartásunk vízfogyasztásán is sokat faraghatunk és egyben a természetet is megóvjuk. Érdemes rendszert vinni az esővíz összegyűjtésébe, amikor esik az eső, akkor gyűjtjük, majd amikor nem esik, a növények táplálására használjuk fel.
Nagyszüleink kertjében az ereszcsatorna kifolyójánál mindig egy nagy hordó fogadta be az esővizet, amellyel aztán életet vittek kerti növényeikbe. Ez a szokás azonban már korábban, a XX. században szokássá vált. Az összegyűjtött esővizet akkoriban azonban nem csak a kertben használták fel, hanem még a ruhákat is az esővízben mosták. Olykor abban fürödtek, és a bőr puha, a haj selymes volt a természetes esővíztől. Abban az időbe nem kellett a vízdíjaktól tartani, mégis felhasználták az esőt. Nem véletlenül kedvelték annyira, hiszen lágyabb víz.
Ma már inkább takarékossági intézkedésből nem engedjük a csatornába lefolyni az esőt, hiszen a vízdíj igen jelentőssé tud válni, ha abból intézzük kertünk locsolását. A háztartásban felhasznált víz a csatornába kerül, amelyet bonyolult eljárások során tudják újra felhasználhatóvá alakítani, amely aztán újból visszajuthat a fogyasztóhoz. Maga a tisztítás folyamata is költséges, de az ehhez szükséges erőforrások is azok. Éppen ezért tehermentesíthető a környezet, ha az esővizet nem eresztjük el.
Gondoljunk csak bele, hogy egy átlagos család nagyjából napi 150 liter vizet használ fel fürdéshez, mosogatáshoz, takarításhoz. Számos otthoni tevékenységünkhöz nem megfelelő az esővíz, de a kert gondozásához, autómosáshoz, a WC leöblítésére igenis megfelelő. Az esővíz természetesen nem teljesen tiszta. Ezt mutatja az is, hogy ha eső is mosta le az autót, száradás után foltot, port hagy maga után. A városi eső éppen emiatt még szennyezettebb, de számolni kell azzal is, hogy bejárja az esőcsepp a tetőt, az ereszt, mire a vízgyűjtő tartályig ér. Annyi bizonyos, hogy az összegyűjtött csapadék kertünk életben tartásához kiváló megoldás. Ma már az eresz alá helyezett hordón kívül más megoldásokat is kínálnak az esővíz felfogására, összegyűjtésére.