Természetesen nem csak a bent száradó ruhák okozhatnak magasabb páratartalmat az otthonunkban. A magas páratartalom okozója lehet a nem megfelelő szellőztetés, a forró fürdő vagy zuhany vétele, a konyha folyamatos használata, a napi többszöri felmosás. Pedig ezeket mind gyakoroljuk otthonunkban, hiszen életünk mozzanatai ezek a tevékenységek. A magas pártartalom pedig penészesedéshez vezethet, amely nagyon károsan hat a szervezetünkre.
A nyirkos levegő a nem jól záródó, elvetemedett, elöregedett anyagú nyílászárók miatt is lehetséges. Költséges, de akár évtizedekre megoldott lehet a lakás túlzott párásodása, ha kicseréljük nyílászáróinkat. A nem megfelelő szigetelés is a penész megjelenéséhez, a ház nyirkosodásához vezethet. A szakértők legelső javaslata az, hogy a hőhidak megjelenése ellen külső és belső szigetelést kell alkalmazni.
A boltokban kaphatóak elektromos párátlanító berendezések. Habár költeni kell rá, de egy egyszeri befektetéssel megfelelő módon páramentesíteni lehet az arra rászoruló helyiségeket. Ugyancsak anyagi kiadással jár a klímaberendezés megvásárlása és beszereltetése, ám ez egy olyan befektetés, amely minden évszakban megszolgálja az árát. Nyáron hűt, télen fűt, de a páramentesítésre is megfelelő készülék, így egészségesebb környezetet biztosít a családnak.
Hősugárzóval, ventilátorral, hőlégfúvóval is felvehetjük a versenyt a magas pártartalommal szemben. Természetesen ezen eszközök is elektromos árammal működnek. Viszont ahol kezd a penész eluralkodni, az ember mindent kipróbál, csak hogy megszabaduljon a penészgombától.
Egy páramentesítő készüléknek nem kell elektromosnak lennie ahhoz, hogy funkcióját elvégezze. A kereskedelemben kaphatók olyan berendezések, amelyekbe tablettát kell helyezni, ez végzi el a nem kívánt páramennyiség csökkentését.
A kristályos macskaalom zokniba, egyéb anyagba való töltése és a párás zugban történő elhelyezése is egy megoldás lehet, de még egyszerűbb, ha sűrűbben szellőztetünk.
(Kép forrása: homedepot.ca)