Ügyeljünk a megfelelő hőmérséklet betartására. Alkalmanként nézzük át a rekeszek, polcok tartalmát, helyezzük szem elé a régebbi ételeket. Írjuk a csomagolásra, hogy mikor került a fagyasztóba. Az adott ételtípusok eltarthatóságához találunk ajánlást.
Ideális helyzetben a tárolórészek szinte tele vannak, ezzel jobban megőrzik egymás mellett a kellő hőmérsékletet, s éppen marad megfelelő szabad tér a levegő áramlásához.
Az ételeket, alapanyagokat ételtípusonként válogassuk szét, mielőtt a fagyasztóba helyezzük. Gyorsíthatjuk a felhasználás körülményeit, ha nagyobb kiszerelésben vásárolt hozzávalót kisebb, zárható zacskóba vagy fedeles dobozba helyezzük. Ezzel időt spórolunk magunknak, a főzés során könnyen kikapható a fagyasztóból az adag, amely éppen az igényelt mennyiség. Ügyeljünk arra, hogy maximálisan kihasználjuk a tárolóeszköz lehetőségeit, ne fagyasszunk üres doboz részeket, simítsuk ki a levegőt a zacskóból.
A fagyasztás nem egyenlő a minőségjavítással, azt az ételt érezzük majd frissnek, amely a fagyasztás pillanatában is az volt. A szép bogyósgyümölcsök akkor lesznek pörgősek, ha a szemek a fagyasztás előtt sem sérültek, ragadtak össze.
Kifejezetten rontunk az étel állagán és még a baktériumoknak is kedvez, ha a felengedést a konyhapultra helyezéssel oldjuk meg. Az ételt lassan kell felhasználható állapotba hozni, erre pedig a hűtőszekrény alkalmas. Helyezzük a kívánt alapanyagot a normál eledelek mellé, hagyjunk kellő időt a felengedéshez.
A túlzott ajtónyitogatás nem tesz jót sem a készüléknek, sem a benne tárolt élelmiszereknek. Áramszünet esetén semmiképp nenyitogassuk az ajtót. Amint visszatért az energia, nézzük át a fagyasztó tartalmát, a csak részben is felengedett ételeket ne fagyasszuk vissza, használjuk fel.
(fotó: gourmet.com)