Jump to content

CSOK, családi otthonteremtési kedvezmény

2015. 09. 07. 16:00

A gazdasági világválság idején a befektetések, beruházások, megtakarítások és az ingatlanpiac is mozgásban van. Az ingatlanpiac változásának nagysága jelentősebb, mint más gazdasági tevékenységek esetében, és sokszor nincs összhangban a gazdaság egészével.

A kedvezőbb kamatok mellett is elszomorító volt a korábbi évek statisztikája az ingatlanpiacon. 2013-ban hétezernél alig több új lakást építettek, 2014-ben már meghaladta a 8 ezret, 2015-ben tovább nőtt az új lakások építésének száma. Hogy a mélypontról felhozzák az ingatlanpiacot hazánkban, bevezették a családok otthonteremtési kedvezményét, a CSOK-ot.

A családok otthonteremtési kedvezménye olyan állami támogatás, amelyet családok vehetnek igénybe ahhoz, hogy használt vagy új lakást vehessenek, de akár a meglévő bővítéséhez is felhasználhatják.

Természetesen nem csak úgy adják bárkinek, ugyanis számos feltételnek meg kell felelni. Egyik fontos dolog, amire az igénylőknek figyelniük kell, az egy főre jutó hasznos alapterület. Ennek is függvénye ugyanis a támogatottság mértéke. Ugyanúgy feltétel a lakás komfortfokozata. A meglévő és vállalt gyermekek arányához is igazodik a támogatás értéke. A már meglévő lakás bővítéséhez is teret enged a CSOK, azonban ha teraszból, erkélyből szándékozik valaki szobát csináltatni, az kizáró ok.

Számít a család, az igénybe vevők életkora is. A negyvenedik életévét be nem töltött személyek vehetik igénybe, de felhasználhatja egyedülálló személy is akkor, ha gyermeke nem idősebb 16 évnél. Azok a házaspárok, élettársi viszonyban élők, akiknek még nincs gyermekük a CSOK kérelmezése alatt, kötelesek gyermeket vállalni. Méghozzá az első gyermeket négy éven belül, a másodikat pedig 8 éven belül.

A támogatási mérték megítéléshez szükséges a lakás energiafogyasztási besorolása. Minél jobb egy lakás energetikai besorolása, annál nagyobb előnyben részesülhet a család. Három ilyen kategóriát különböztetnek meg az energetikai besorolásnál: alacsony energiaigényű lakás, és az „A” és „A+” minősítésű lakás. Az alacsony energiaigényű lakás lényegében a passzívház, ami nem más, mint egy olyan építmény, amely külső energiaszolgáltatást csak minimálisan használ. Az „A+” lakás, ház esetében a hőszigetelés minimális vastagsága 20 cm és gépi szellőztetést jelent. Az „A” minősítésnél a háznak legalább 15 cm vastag szigeteléssel kell rendelkeznie, és az ablakok üvegeinek is minimum 3 rétegűnek kell lenniük. CSOK-ra fel!

(Kép forrása: robbasso.com)