Készülj előre!
Válaszd ki a gyermekkel közösen még lefekvés előtt a másnapi öltözéket, ritkán változik annyit az időjárás, hogy mellényúlna az ember. Mosogasd este az uzsonnás dobozt, kulacsot, készítsd ki a konyhapultra, így reggel már csak fel kell tölteni. Tedd mellé a nem romlandó eledelt. Tarts otthon mini borítékot, a másnapi befizetések segítésére, este tedd ki feliratozva az uzsonnás holmik mellé. Készítsd ki a másnapi edzés, kreatív vagy hangszeres foglalkozás holmiját. Pakolj el a konyhában, mosogató környékén, nincs is annál lehangolóbb, mint ezzel kezdeni a reggelt. Tedd töltőre, amit szükséges. Lefekvés előtt gondold át a másnapi teendőket, akár listát is készíthetsz, ezzel elkerülhető a csapongó gondolatokkal kísért álmatlan éjszaka, melynek következménye a kialvatlansággal kísért harapós reggeli hangulat.
Ki korán kel, aranyat lel!
Kelj fel korábban, mint a család, az én idő többet ér, mint a szundi beállításában remélt 10-20 percnyi továbbalvás. Hangolódj magadban a napra, hallgass kedvelt zenét, rádiócsatornát, fogyaszd el nyugodtan a reggeli teát, kávét, olvasd el a napi híreket, érdekességeket, pörgesd le magadban a nap várható eseményeit, vess egy pillantást a ruhatáradra, válaszd ki a hangulatodhoz illő hacukát. Ha mindez megvan, ébredhet a család többi tagja.
Az ébredés zenéje meghatározza a napot!
Próbálj valami kellemes hangra, dallamra ébredni, kerüld a zavaró hangeffekteket. A gyermek ébresztésénél a legkellemesebb hang a szülőké, gyengéd keltegetés és nyugodt ébredés minden csemetének jár. Ha még egy 5-10 perces meseolvasás is belefér, Te leszel a mintaanya.
A menetrend a titok!
Alakíts ki a családtagokkal egy mindenki számára testreszabott menetrendet. A kisgyermek számára kapaszkodó, pillanatok alatt egymásra épülő rutinfolyamat lesz, ha mindig ugyanazok a teendők, pl. ébredés után pár perc beszélgetés, utána mosdó, öltözés, reggeli, uzsonna elpakolás stb.
A megfelelő tárolásban rejlik a rend!
Praktikus kialakításokkal, tárolási megoldásokkal tedd kényelmesebbé a saját és a gyermekek életét. Mindennek legyen helye, ami használat után oda kerül, szükség esetén ott kell keresni, s könnyű megtalálni. Legyen szó nem tartós uzsonnamegoldásokról, zacskóról (másnap váltócipőt kell vinni!), szatyorról, sportfelszerelésről, illatszerekről, esernyőről, hegyezőről stb. Mutassunk jó példát, hogy elpakolunk magunk után.
Az idő nem vár!
Múlása látványos, különösen, ha otthonunk több szegletén lehetővé tesszük, hogy szembesüljön vele mindenki, a kisgyermek pedig idővel megtanulja, hogy mely időpontban hol kell tartani, hogy ne késlekedjen az elindulás.
Checklist mindenkinek!
Kell egy lista minden családtagnak, hogy végiggondolja indulás előtt, mit kell aznap magával vinnie. Egyéni megoldásokkal segíthetünk a családon és magunkon. Alsóban rajzokkal, később feliratokkal, kitűzött cetlikkel támogathatjuk a reggeli indulást. Készíthetünk egy táblát, amelyre felhelyezhető a minden egyes napot és az aktuálisat érintő szükséglet. Előfordul, hogy könnyebb vers vagy dal formájában megjegyezni, vegyük elő vicces vénánkat.
A szavak ereje!
Pozitív visszajelzés és dicséret éppúgy óriási erővel bír, mint az esetleges elmarasztalás, sok múlik azon, mi hangzik el a nappaliban, közös utazás során, nyomot hagy mindenkiben.
Szép napot, nyugodt reggeleket kívánunk minden iskolás gyermeknek és szüleiknek!
(fotó: flickr)