Méghozzá bútort lehet belőle készíteni. A farönk-bútorok a kerti bútorok egy külön kategóriája. Habár leginkább kertben, kint használatos bútorokat készítenek belőle, azért még szobai bútorelemként is alkalmazható. Tény, hogy a szabadtéri felhasználása elterjedtebb. Nem véletlenül, hisz időt és időjárást álló, tartós darabjai lehetnek háztartásunknak.
A rönkbútorok igazán természetesek, hiszen épp a természetességükre alapoznak. Minél kevesebb megmunkálással, a lehető legeredetibb bútordarabokat készítenek. Így a kivágott rönkbútor, az egykori fa minden jellegzetességével rendelkezik. Az így készült bútorok beleolvadnak a természetbe, így a benti elhelyezése csak akkor szemet gyönyörködtető, ha a helyiség teljes berendezése hasonló.
Ma már több vállalkozás szakosodott rönkbútorok készítésére, de egyes darabok házi elkészítése sem kivitelezhetetlen. Készíthetünk rönkből aszalt, széket, ágyat, padot, televízió állványt, virágládát, kerti gyermekjátékokat. Igazából csak a képzelet és a kézügyesség szab határt, na és nem árt a famegmunkáláshoz használatos szerszámok léte.
A rönkbútorok anyaga más lehet, ugyanis felhasználható az uszadék fa alapanyagként, de hagyományos rönkfából, vagy görbefából is készülhetnek.
A kertünkben kivágandó faanyag adott. Hogy ne tűnjön el teljesen életünkből, készíthetünk belőle rönk asztalt és sámlit is, csak vágassunk a tetejére falapokat. A sámlinak szánt kisebb farönköket akár még fogantyúval is elláthatjuk a kényelmes fogás érdekében, így igazi mobil bútordarabbá válhat. Hogy a kényelmi szempontoknak is megfeleljen, varrhatunk vagy varrathatunk rá párnahuzatot, amelyet csak rá kell húzni az ülőkére.
Nemcsak nagyobb bútordarabokat készíthetünk lakásunkba, kertünkbe, de apróbb használati tárgyakat is. A kérgétől megtisztított, lecsiszolt és méretre vágott rönkbe lyukakat kell fúrni igény és lehetőség szerint, és kész a ceruzatartó.
A farönk földben maradt részét, ha nem zavaró, nincs útban, akár virágtartóként is beüzemelhetjük. Véssük elég mélyre, töltsük fel virágfölddel és már kész is a virágtartó. A fa törzse ugyanígy használható virágládaként. Fejszével kell kialakítani a virágoknak szánt részt.
(Kép forrása: temgallery.com)