Mosás előtt nem elegendő a ruhákat szín szerint szétválogatni, megkímélhetjük ruhatárunkat, ha első alkalommal időt szakítunk arra, hogy milyen egyedi tulajdonságai vannak, mely tisztítási javaslattal állunk szemben, ami a bevarrt címkén található meg. A sok szimbólum között könnyen elveszhetünk, előtte érdemes tanulmányozni valamelyik összefoglalót. Például a miénket:
Az első információ általában arra vonatkozik, hogy hogyan mosható a kelme. Itt egyértelmű a jelzés, a mosótálban feltűntetett kéz arra utal, hogy nem ajánlott a gépi mosás, kézzel mosható a darab, amihez töltsük fel a mosdót vagy lavórt kézmeleg vízzel és folyékony mosószert alkalmazva végezhetjük a munkát. A többi mosótál „engedi” a gépi mosást, az adott lavór alapján megkülönböztethető, hogy milyen hőmérsékleten ajánlott a mosás, ebben a hőfok feltűntetése segít vagy a benne található pöttyök, amely 30°C-ról és egyetlen pöttytől indulva 10°C fokonként emelkedik s egy újabb pöttyöt kap. Találkozhatunk a mosótál alatt egy aláhúzással, ez arra utal, hogy kímélő programot érdemes alkalmaznunk. A gyapjú ruhatárat pedig végképp kímélve szabad mosni, erre a dupla aláhúzás utal. S nemes egyszerűséggel áthúzott a mosótál akkor, ha egyáltalán ne álljunk bele a mosásba, inkább vigyük a tisztítóba.
A háromszög mindig a fehérítésre hívja fel a figyelmet. A sima háromszög engedi a klór és oxigén tartalmú fehérítők használatát egyaránt, a csíkozott kizárólag az utóbbit, ezt fokozottan tartsuk be, különben veszít a minőségéből a ruha. S a keresztben áthúzott vagy feketére satírozott forma egyértelműsíti, hogy kerüljük bármilyen fehérítő alkalmazását.
A háztartásokban már találkozhatunk szárítógéppel, ami bizonyos körülmények között rendkívül praktikus, ám semmi sem hasonlítható a szabadban szárításhoz. A szárítógép használata előtt ugyanúgy nézzük át a megjelölt szimbólumokat, különben könnyen szembesülhetünk azzal a ténnyel, hogy a kedvelt ruha összement. Semmiképpen ne tegyük a gépbe a mintafelülettel ellátott ruhadarabokat, mert sérülhet a minta. Kötött holmikkal is óvatosan bánjunk. A négyzetben feltűntetett kör utal a szárítógép használatának lehetőségére, a mosási szimbólumhoz hasonlóan, minél több a pötty, annál magasabb hőfokon engedélyezett, míg az áthúzott szimbólum esetén még csak véletlenül se próbáljuk ki. A mosószer, öblítő illatából kissé veszít a szárítógépben kezelt ruha, amennyiben ez zavaró, használhatunk kifejezetten erre a célra fejlesztett illatkendőt. Jó tanács a gép használatához, hogy a kimosott ruhadarabokat rázzuk ki, húzogassuk széltében, hosszában, mielőtt behelyezzük, ellenkező esetben gyűröttre szárad.
A vasalt ruha az ápolt küllem mellé elengedhetetlen. A vasalás lehetősége szintén feltűntetett, megjelölve az ajánlott hőfokot is. Ne feledjük, a gőzölős vasalóval könnyedebb a munka, ám ahogy a hőfok, úgy a gőz sem minden kelméhez passzol. Használjunk lágyvizet a feltöltéshez, kapható illatosított vasalófolyadék, vasalást könnyítő folyadék vagy aeroszol. A mintával ellátott holmikat kifordítva vasaljuk. A szárítógép használata megkönnyíti a vasalást, kevesebb a ránc a ruhadarabokon.
A hétköznapi viselet ritkán igényel vegytisztítást, ám azok a darabok, amelyek csak ezzel a módszerrel tisztíthatók, odafigyelést igényelnek részünkről abból a szempontból kizárólag, hogy semmilyen megfontolásból ne kísérletezzünk. Egy ilyen ruhadarab többnyire egyedi, alkalmi, vétek lenne tönkretenni. A jelzés a kör, vagy az abban szereplő betűk valamelyike (P, F, W), amelyek a tisztítás során használható oldószerre utalnak, de ezt már valóban bízzuk a szakemberre.
S ne feledjük, jobban óvjuk a kedvelt ruhadarabokat, ha kifordítva mossuk és szárítjuk.
(fotó: etsy.com)