A biophilia hipotézis szerint emberré válásunk során eddigi fejlődésünk nagyobb részét a természethez közel a zöldben töltöttük. Éppen ezért az ember valójában a természetben van otthon, a zöldben töltődik fel, képes alkotó gondolatokra és nyugszik meg a lelke. Ezért a stresszhez kapcsolódó megküzdés-technika egyik fontos eleme a természetben eltöltött idő, ha nyugtalanok, feszültek vagyunk. Stílustól függetlenül a természet utánzása (színek, növények, fény) teremt igazi otthonosságot a lakásunkban is.
A lakberendezés és otthondíszítés iránt fogékony olvasók bizonyára tapasztalták, hogy a természet ereje tárgyiasult formában egyre markánsabb módon költözik falaink közé. Használunk natúr holmikat, kezeletlen fát egy farönk képében, találkozunk kövekkel a falon, dekorálunk homokkal. Mintha rájönnénk, mindent a Földtől kapunk, s kutya kötelességünk megköszönni és meghálálni azzal, hogy karnyújtásnyira helyezzük kincseit. A hatás jön és marad, a designerek reagálnak, s évek óta találunk igazán különleges, természet kincseit felhasználó anyagokkal, mintával, formával készült berendezési tárgyakat, kiegészítőket, fészkünk tárgyi világának szereplőit.
A nagyszerű olasz páros Andrea Forti és Eleonora Dal Farra szenzációs megközelítéssel fordult a természethez. Megőrizve a kincs eredendő állapotát, ötvözték az élő közeget a bútorgyártással. Ötletük szinte kézenfekvő. Beborítani valamivel a természetet, a maga csupaszságát ki- és felhasználva. Történt ugyanis, hogy a kiválasztott fadarabot, -szeletet nem fosztották meg sem kérgétől, sem az azon élő közegtől, hanem áttetsző gyantát használva konzerválták a felület kincseit, a mohát és s a zuzmót a vele együtt élő kéreggel. Így borítva az egyébként alapos megmunkálásmentes, a vágás és fűrészelés érdességét megmutató nemes anyagot a gyantával finomították, tették felületét egyenletessé és a bútorfunkciós kívánalmaknak alkalmassá. Keresztmetszete a természet utánozhatatlan megjelenésének és a modern funkcionális tervezésnek.
Példaértékű munka, hálásak lehetünk a hasonszőrű tervezőknek.
(fotó: treehugger.com)