Jump to content

Ha a gyerek zseni

2017. 02. 04. 17:00

Jó állás, vezetői pozíció és az azzal járó fizetés, valamint az ebből fakadó jólét, amit egy szülő gyermekének kíván. Noszogatjuk is őket, hogy tanuljanak minél többet és minél jobban, hogy övéké lehessen a világ.

Sok tehetséges és szorgalmas gyermek teljesít jól már az alsó tagozattól kezdve. Ahogy megtanulják az alapvető iskolai követelményeket, vagyis az írást és az olvasást, nekik adjuk a tudást, amit egyre inkább szélesíthetnek és csiszolhatnak. Jó dolog látni, hogyan fedezik fel a világot. Ha jól teljesít csemeténk, és mindemellett igazán gyermeki tud maradni, akkor a szülő elégedett. Reméli, hogy egészséges felnőtté cseperedik gyermeke. Csak ritkán találkozhatunk olyan gyerekekkel, akik kirínak a tömegből, mert zsenik. A mentálisan egészséges gyermekek agyára azt szokták mondani, hogy olyan, mint a szivacs, mert annyira intenzíven szívja magába a külvilág információit. Sok szülő meg is van arról győződve, hogy gyermeke értelmi szintje jóval magasabb is, mint társaié. Meghökkentő dolgokat tudnak mondani és csinálni a gyerekek, de honnan tudjuk, hogy az nem csak egy olyan előny a kortársaival szemben, amelyet a többiek később utol fognak érni?

Nagyon korán megmutatkoznak a zsenialitás jelei a gyermekeknél. Nem csak arról van szó, hogy megelőzik tudásban társaikat, hanem messzemenően túltesznek azon. Akár évekkel magasabb évfolyam tananyagát játszi könnyedséggel sajátítják el. A kis zsenikre általában jellemző, hogy főleg a reál tárgyakban jeleskednek, így a matematika, fizika és az informatika a fő terepük. Emellett eredményesek lehetnek a sportban és a zenében is.

Zsenivé nem válnak a gyerekek, hanem alapjában véve azok, úgy születnek. Csakhogy, ha egy olyan gyermek, akiben benne van a zsenialitás, de a környezet, a háttér nem tud, vagy nem akar segíteni annak kibontakoztatásában, akkor meg sem tudja mutatni a világnak elméjét. Vagyis nagyon fontos, hogy milyen környezetbe születik egy zseni.

Mozart, a híres zeneszerző jó helyre született és már kétévesen dalt komponált, nyolc évesen megírta első szimfóniáját is.

Amit a természet elvesz az embertől, azt valahogy kárpótolja is. Nem ritka, hogy a vakon született, vagy azzá vált gyerekek a zenében tudják megmutatni zseniális tehetségüket.

Vannak olyan apróságok, akik totyogó létükre már több nyelven beszélnek, és ahogy nőnek a beszélt nyelvek száma egyre csak gyarapodik. Más gyerekek a képzőművészetben alkotnak nagyot gyermek létükre, míg másokat az orvostudomány köt le, ahogy azt az indiai fiút is, aki már 17 évesen operált.

Filmek is készültek már olyan zseni emberekről, akik autisták is egyben. Akárcsak Ethan Walkman, aki fiatal kora ellenére igencsak nagy profizmussal csapkodja a zongorabillentyűket. 

Zsenit nem tudunk gyermekünkből nevelni, ha nem annak születik. A zseni gyermek nevelése nagy felelősséget ró a szülőkre és nehéz feladat is. Sokszor a gyermek meghaladja a szülők képességeit, mert egy ilyen gyermek jóval fáradékonyabb, mint "átlagos" társai, és érzékenyebbek is. Hamar elsajátítják a szabályokat ugyan, de saját szabályrendszert is kiötlenek, amelyet a szülőknek is tartaniuk kell. Másabbak, máshogy reagálnak a világ történéseire és nem egyszer magányosak. A másság és a siker érzése mellett küzdenek a magánnyal.

(Forrás: marmalade.hu | nbcnews.com, hdwallgraphic.com/képek | youtube.com/videó)