Jump to content

Séta a szmogban

2015. 11. 17. 16:00

Nem új keletű probléma, hogy a hűvösebb idő beálltával az emberek jóval több káros anyagot bocsátanak a levegőbe azért, hogy otthonukba meleget teremtsenek. Az autók kipufogógáza, a gyárak üzemeltetése és káros anyag kibocsátása mind nagyobb méretet ölt.

Főleg a nagyvárosokat lepi el az őszi, téli, amúgy is hűvösebb, ködösebb, párásabb időjárással és a fűtéssel együtt járó szmog. A szmog olyan füstköd, amelyet a környezetszennyezés okoz. Tudtad, hogy szmognak két fajtája van? Az egyik a Los Angeles-típusú, amely a járművek által kibocsátott szennyezőanyagok, a magas ultraibolya sugárzás és a légmozgás hiányának együttese okoz. Ez a füstköd szélcsend, alacsony páratartalom, 25-35 °C hőmérséklet mellett a déli órákban teljesedik ki. Ez a típusú szmog hazánkban nem általános, ettől függetlenül időközönként kialakulhat. A szmog másik típusa a London-típusú, amely valójában a téli szmog. Ez a fosszilis tüzelőanyag égetéséből származó káros anyagoktól alakul ki akkor, ha magas a légnyomás, szélcsend van, magas a páratartalom. Mindkét fajta szmog egészségkárosító hatása vitathatatlan és természetesen a Földet is veszélyezteti.

A kisgyermekes anyukák szívesen viszik levegőre gyermekeiket, hiszen ismert az, ha a gyermek a természetben mozog, játszik, vagy ha csak a babakocsiban ülve tölti azt az időt, akkor is kellemesen elfárad, és sokkal kiegyensúlyozottabbá válik, visszatérve otthonukba. Azonban a szmogos, ködös levegőre már nem szívesen küldi ki, nem viszi ki a gyermekét egy gondos anya. Ha jót akar gyermekének a szülő, akkor az akár több napra, a városra telepedett légszennyezettség és köd miatt inkább az otthon melegében tartja a gyermekét, vagy csak kis időre mennek a levegőre. Nem mindegy, azonban, hogy melyik napszakban, milyen idős gyermek és mennyi időt tölt a szabadban. Egyértelműen a csecsemők, a kicsi gyerekek vannak leginkább kitéve a szmog káros hatásainak. Még nagyobb rizikófaktornak számít, ha a kisgyermek valamilyen légúti megbetegedésben szenved. Ez érvényben van a nagyobb gyermekekre és a felnőttekre is. Habár a napi mozgás, séta nagyon fontos a kisgyermekek számára, mégis figyelembe kell venni a levegő minőségét, éppen ezért sok időt kint tölteni nem szabad. Minél kisebb a gyermek, annál nagyobb dózisban éri az autók kipufogógáza.

A lakás szellőztetésének mikéntje is fontos. Hasznosabb és egészségesebb is, ha a kora reggeli órákban idézünk légmozgást, akkor is kis időre. A nap folyamán többször megismételhetjük. A nap végén már nem érdemes ablakot nyitni, hiszen a megnövekedett forgalomból származó és fűtéssel járó káros anyag mennyisége akkor a legmagasabb.

(Kép forrása: greenfuel.hu)