Kanadai kutatók azt állítják, hogy a családon belüli szoros kapcsolatok, a támogatás és a kommunikáció, ami egy családi vacsora során is megjelenik, megvédheti gyerekeinket az online zaklatásoktól, számolt be róla a Daily Mail.
Míg régebben a gyerekeket az iskolán, vagy közösségeken belüli terrorizálástól, verbális támadásoktól, vagy kiközösítéstől kellett megóvni, manapság már ezek a típusú zaklatások jobbára az online világon keresztül érkeznek.
A kutatás során húszezer kamaszkorú gyereket kérdeztek ki a személyes, szemtől szembeni zaklatásokról szóló élményeikről, illetve ezek online változatairól. Ezen kívül a lelkiállapotok egész széles skálájáról is kifaggatták a gyerekeket, köztük az öngyilkossággal foglalkozó gondolatokról, depresszióról, vagy szorongásról. A kutatók azt is tudni akarták, a fiatalok milyen gyakran vesznek részt közös étkezéseken a családjukkal.
Ezekből a beszélgetésekből kiderült, hogy azok a fiatalok, akik online zaklatás áldozatává válnak, átlagosan háromszor nagyobb valószínűséggel szenvednek valamilyen lelki betegségtől is, mint azok akiket személyesen, a ’való világban’ bántanak. Mindkét típusú probléma sűrűbben fordult elő olyan fiatalokkal, akik ritkán ettek együtt a családjukkal.
Ebből a kutatók arra következtetnek, hogy a meghitt családi együttlét leveszi a fiatalok vállára nehezedő komoly lelki terheket, és csökkenti a külvilágból érkező negatív, bántó tényezők hatását.
A kutatás vezetője, Frank Elgar professzor kihangsúlyozta, milyen fontos támogatni azokat a tinédzsereket, akik zaklatás áldozataivá váltak.
-Öt fiatalból egy már megtapasztalta az online terrorizálás valamilyen formáját. Sok kamasz gyerek használja a különféle közösségi oldalakat. Ezeken a helyeken a szülőknek igen nehéz észrevenni, ha a gyerekét bántják, zaklatják.
Ezért lehet egy jó alkalom a közös családi vacsora, ahol a beszélgetések során nagyobb rálátást szerezhet a szülő arra, mi is foglalkoztatja éppen csemetéjét, vagy mi az, ami esetleg rettegésben tartja.
-Az eredményeink ígéretesek, de természetesen nem akarjuk ennyire leegyszerűsíteni a problémát. Sok fiatalnak nincs rá lehetősége, vagy alkalma, hogy rendszeresen a családjával étkezzen, de közülük vannak jópáran, akik máshonnan kapnak segítséget és támogatást. A reggeli készülődés közben, vagy az iskolába menet is megragadhatjuk az alkalmat, hogy mélyebben elbeszélgessünk gyerekeinkkel.
(Kép: paradigmmalibu.com)