Jump to content

Gyurmát csak otthoni kivitelben

2015. 11. 12. 10:00

A kisgyermekes családok otthonában nagy valószínűséggel meg lehet találni a gyurmát, hiszen az egyik legjobb kézügyesség fejlesztő az apró kezeknek. A könnyen kezelhető gyurmával kiélhetik fantáziájukat, a pici ujjak ügyesednek, a kreativitás fokozódik.

Az egész családnak kellemes időtöltés lehet a közös gyurmázás. Azonban biztosan tapasztaltátok, hogy gonosz gyurmamanók járnak a lakásban, mert a nemrég vásárolt többszínű gyurmakészlet egy jó része csak úgy pikkpakk eltűnik. Ha pedig minden gyurma a helyére is került, akkor pedig annak kiszáradása miatt válik kezelhetetlenné. Bosszantó, amikor a gyermek kéri a gyurmát, ám nem lehet azzal mit kezdeni.
Sebaj! Kreatív anyuka megoldja, hiszen számos ötlet, recept terjed az interneten. Anyukák egyre-másra osztják meg különböző felületeken az olyan ígéretes gyurmatippeket, amelyek sosem száradnak ki, pillanatok alatt kész vannak, főzéssel elkészíthetőek, színesek. A spektrum olyan széles, szinte már az okoz nehézséget a szülőknek, hogy melyiket is válasszák a sok gyurmarecept közül.

Elterjedt és közkedvelt – valószínűleg azért, mert a szükséges alapanyagok egy átlagos konyhában is megtalálhatóak, és olcsó – a só-liszt gyurma. Elnevezéséből is nyilvánvaló, hogy sóból és lisztből kell gyúrni. A megfelelő adagolás, ha a két csésze liszthez egy csésze sót szórunk, amit egy csésze vízzel dagasztunk egységes tésztává. Igen, ennyi! Kész is a gyurma. Így azonban eléggé morzsás gyurmaanyagot kapunk. Hogy ezt elkerüld, keverj a tésztához egy evőkanál olajat, és a gyurmád sokkal puhább, kezelhetőbbé válik.

A nagyobb kihívást kedvelők főzhetnek is gyurmát. Ehhez is szükséges liszt, méghozzá huszonöt dkg, kell még hozzá két evőkanál só, és ugyanennyi olaj. Egy kanál citromsav (vagy borkősav) azért kell, hogy a penészesedést megúszd. Szükséges még három dl víz, valamint olyan ételfesték, amilyen színű gyurmát szeretnél. A teendő annyiból áll, hogy a vizet lábasban melegíteni kell, majd hozzáöntjük az ételfestéket, de a találékony szülő felhasználhat maradék temperát, vízfestéket, vagy akár tojásfestéket is. Mindezek után hozzáadagoljuk a többi alapanyagot is, majd folyamatos keverés mellett elkészítjük a gyurmát. Nehogy megijedjen bárki is, amikor a gyurma ragacsossá válik, ugyanis a további főzés és keverés során össze fog állni.

A legutolsó receptet azok figyelmébe ajánljuk, akik a gyurmázás során maradandót kívánnak alkotni. Ez a fajta gyurma ugyanis használat után megmered és aranyos díszeket, figurákat lehet magunk után hagyni, amelyek ajándékként is továbbadhatók. Ehhez több mindenre lesz szükség, úgymint ötven grammnyi kukoricakeményítőre, száz gramm dekupázsragasztóra, két teáskanál babaolajra, egy teáskanál citromlére és egy teáskanál sűrűbb kézkrémre. Egy főzésre nem használt edénybe a ragasztót, az olajat és a citromlevet összekeverve hozzáadjuk a keményítőt, csomómentesre kavarjuk. Kis lángon melegíteni kezdjük. Eleinte becsomósodik, de nem kell megijedni, később el fog a massza válni az edénytől. Ebben az állapotában ki kell a fazékból venni egy fóliadarabra úgy, hogy a kezünk olajos vagy krémes. A csúszós kezünkkel simára gyúrjuk a gyurmánkat, amit folpackban vagy zárható edényben több hétig is tárolni tudunk. A kész gyurmát lehet színezni is akrilfestékkel. Egy próbát megér!

(Kép forrása: modernparentsmessykids.com)