Jump to content

Az immunrendszer fontossága várandósság alatt

2015. 11. 13. 10:00

Kislányként arról álmodozunk, hogy egyszer anyává válunk és népes családunk körében, nevetéstől, játéktól hangos gyermekkörnyezetben élünk, majd idősebb korunkban a gyermekeink révén, az unokák fogják a gyermekzajt biztosítani. Ez amolyan tipikus leányálom.

A nagy elhatározás (vagy a véletlen) után az áldott állapot a nők életében az egyik legfontosabb és legszebb része. Az egész addigi élete felbolydul a kis jövevénytől, aki habár még csak a pocak lakója, már nagy változást hoz mindkét szülő számára.

Anya és magzatának kapcsolata nagyon fontos, de egyáltalán nem tudunk erről mindent. Mind fizikailag, mind egészségügyileg megváltozik a női szervezet, amely pedig hatással van az édesanya minden szervére. A várandósság egy tökéletesen kivitelezett eseménysorozat, amelynek végeredménye az egészséges, életképes magzat világrahozatala. Ezek az események térben és időben meghatározott rendben követik egymást, amelyeket a gének biztosítják. Az ilyen genetikai, a gének által vezérelt folyamatok látványos része a magzatban és a méhlepényen zajlik le. Ha a génekben valamilyen külső vagy belső hatásra funkcióváltozás áll be, akkor a magzat elhalhat, a terhesség korai elvesztéséhez vezethet.

Az anya testében egy új szervezet fejlődik, de hogy a kismama szervezete is megfelelően reagáljon az új állapotra, a magzat és a méhlepény is megfelelően fejlődjön, ahhoz jó immunrendszer szükséges.
Szinte a fogantatás pillanatában hormonális változásokkal kell a női szervezetnek szembenéznie, ezentúl az immunsejtek mennyisége is megváltozik, az apai antigének elleni tolerancia is megkezdődik. Ez azért fontos, hogy kialakuljon az a mikrokörnyezet, amely a megtermékenyített petesejt befogadásához és osztódásához szükséges. A beágyazódás a szervezet számára egy gyulladásszerű állapotot idéz elő a szervezetben, ezt az állapotot ismerik fel az anya testében az egyes fehérvérsejtek, amelyek a toleranciát biztosítják. Az immuntolerancia, amelyet az anya szervezete a magzat iránt mutat, a harmadik hónap végére alakul ki. A terhesség folyamán a méhlepényen belül olyan sejtek közötti kapcsolatok alakulnak ki, reagálnak egymásra, amelyeknek az a szerepe, hogy a folyamatosan alakuló állapotot fenn tudják tartani, alkalmazkodni tudjanak. Hiába változik meg az anya immunrendszere, mégis védi a szervezetét a fertőzésektől. Az immunsejtek közössége pedig a szülés beindításában is szerepet játszanak. Már a magzati korban, az anya testén belül növekedve megkezdődik az a folyamat, amely majd a kinti világban megvédi a babát a betegségektől.

(Kép forrása: popsugar.com)