Hogy jobban megértsék, milyen tényezők befolyásolják az öregedés folyamatát, a Lundi Egyetem kutatói kistestű madarak vizsgálatához folyamodtak segítségért.
A kutatók arra voltak kíváncsiak, mi befolyásolja, hogy a fiókák hosszú, vagy rövid kromoszómavégekkel, azaz telomerekkel születnek. Minél hosszabbak ugyanis a telomerek, annál tovább képesek működni a kromoszómák is, és fordítva, a rövid telomerű kromoszómák hamarabb kifújnak. A madarakon végzett vizsgálat tehát fényt deríthet arra, hogy mi befolyásolja az állatok és az emberek öregedési folyamatát. A mostani kutatásban azt szerették volna kideríteni a tudósok, hogy mi befolyásolja a telomerek hosszúságát. Ez igen fontos, hiszen a mi szempontunkból az lenne a legelőnyösebb, ha minél hosszabb telomerekkel rendelkeznénk születésekor. Ez azonban egyénenként igen eltérő lehet.
A nagyívű, 30 éven át tartó kutatás során összevetették a fiókák telomerjét a szüleikével, ebből pedig kiderült, hogy azt örökletes dolgok is befolyásolják. Minél idősebb az anyamadár, annál rövidebbek a csemetéi telomerjei. Ami az embereket illeti, ott annyiban tapasztalható eltérés, állítják a szakemberek, hogy a mi esetünkben a telomerek hosszát az apa kora is befolyásolja, csak éppen fordítva. Nálunk ugyanis az idősebb apák gyermekeinek a hosszabb telomerjei.
Mindezekből annyit szűrhetünk le, hogy kromoszómaszinten a legelőnyösebb, ha egy gyermeknek fiatal anya és idősebb apa ad életet.
(Kép: pbase.com)