A tudósok azt állítják, a kisgyerekek sorozatos betegeskedéséért az immunrendszerük feledékenysége a felelős. Az egereken végzett kísérletből az derült ki, hogy a fiatal állatok immunrendszere gyorsabban és hevesebben reagál a betegségekre, ám a kialakult immunvédelem kevesebb ideig tart. Ez megcáfolja a korábban általánosan elfogadott véleményt, miszerint a fiatal élőlények immunrendszere még nagyon gyenge.
Ez a felfedezés talán lehetővé teszi gyermekeink hatékonyabb védelmét a jövőben. A WHO szerint a gyerekek elhalálozásának harmadáért világszinten a fertőző betegségek a hibásak.
Az immunizáció azáltal védi meg a szervezetünket, hogy megtanítja az immunrendszert a kórokozókkal szembeni védelemre. A gyerekek védettsége azonban nagyon hamar gyengül, ami miatt emlékeztető injekciókat kell kapjanak egyes oltások után.
-A tökéletes oltás olyasmi lenne, amit egy adagban megkaphatnak a babák születéskor, és ami aztán hosszú távon védettséget biztosít. –nyilatkozta Brian Rudd immunológus, a kutatás vezetője. –Ilyen vakcina azonban nem létezik, mert még nem jöttünk rá, mi az oka annak, hogy a gyerekek szervezete hamar elveszíti immunitását.
A felnőttek szervezete egy-egy fertőzés után sokkal több emlékező immunsejtet alakít ki, amik azután hosszú távon is fennmaradnak. A fiatal egereken végzett kísérletből viszont az derült ki, hogy habár az állatok szervezete extragyorsan és erőteljesen reagált a fertőzésre, az immunitás nagyon hamar ’elfelejtődött’. A másik érdekes eredmény az volt, hogy az újszülöttek védekező sejtjei nagyon hamar elpusztultak, sokszor még azelőtt, hogy ’tudásukat’ átadhatták volna. Ezért egy következő fertőzés esetében a szervezetnek újra meg kell tanulnia a védekező metódust az adott kórokozóval szemben.
A kutatócsoport most azt reméli, friss eredményeikkel megváltoztathatják a fiatal sejtek viselkedésmódját, és ezzel sokkal hatékonyabb vakcinákat fognak tudni előállítani a jövőben.
(Kép: parentdish.co.uk)