Ez az a betegség, amelyet az ember rejteget, nem szívesen fordul orvoshoz, emiatt azonban csak tippelni lehet nagyjából a lakosság húsz százaléka érintett a vizelettartás problémájával. Ma már pedig több alternatíva létezik arra, hogy ezt a betegséget hogyan lehet a leghatásosabban kezelni.
Még véletlenül sem csak az idősebb korosztályt érinti ez a zavar. Életkortól függetlenül, akár fiatalkorban, és nem csak nőkre jellemző probléma. A férfiakat ugyanúgy érintheti. A legtöbben a pelenkát tartják megoldásnak, pedig nagyon jól kezelhető az inkontinencia, ráadásul a zavar meg is előzhető. Csakhogy erre a problémára az a jellemző, hogy nem fordulnak orvoshoz, mert túlságosan kényes téma. Ha idősödő korban jelentkezik a vizelettartási probléma, akkor azt úgy kezelik az emberek, hogy korral járó, tehát teljesen természetes. Éppen ezért nem is tartják fontosnak, hogy orvos tudjon róla. Azonban, ha nem kezelik az inkontinenciát, az általában magától nem múlik el, hanem egyre kényelmetlenebb lesz, és egyre nagyobb méreteket ölthet.
Az inkontinencia olyan vizeletvesztést jelent, amely akaratunktól függetlenül történik. Ennek többféle típusa létezik, de a legtöbben a stressz inkontinenciában szenvednek. A stressz ebben az értelemben a nyomást jelenti, vagyis a hasra mért nyomás, nehéz súly emelése, nevetés, köhögés, tüsszentés során elfolyhat a vizelet. A másik típusú inkontinencia során hirtelen és nagyon gyorsan jön a vizelési inger, ami miatt a húgyhólyag izomzata túl sűrűn húzódik össze és ez okozza a kellemetlen vizeletveszteséget.
Az inkontinenciát anatómiai elváltozás okozhatja, de a hátterében állhat olyan beidegződési zavar is, amely vizeletcsepegést eredményezhet. Betegség is velejárója lehet, így a cukorbetegségnek, idegi szabályozás zavarának, agyvérzésnek, depressziónak is lehet velejárója a vizelettartási probléma. A nőknél a terhesség és a szülés is közrejátszhat az inkontinencia kialakulásában, de a változókor is okozhatja ezt a kellemetlenséget. Habár a legtöbben azt gondolják, hogy ez tipikus nőket érintő betegség, mégis előfordul férfiak esetében is. Náluk leginkább a prosztata megnagyobbodás, vagy az azt kezelő műtéti eljárás miatt alakulhat ki.
Aki a stressz inkontinenciával küzd, azok számára olyan tornák szolgálnak kezelésül, amely használatával még a műtét is elkerülhető.
A vizelettartási probléma megelőzéséhez hozzátartozik az, hogy sokat, és kisebb adagokban kell folyadékot fogyasztani, amely szénsav- és cukormentes. Érdemes rostban gazdag ételt fogyasztani, és figyelni a helyes tarásra. Az elhízás rizikója az inkontinenciának, így érdemes a súlyunkra is figyelni.