Jump to content

Stressz és a kezelése

2016. 05. 31. 19:00

Érezted már a benned felgyülemlett feszültséget? Érezted már úgy, hogy ezt alig tudod visszafogni? Esetleg azok közé tartozol, hogy komoly mennyiségű feszültségtől csapkodás, tárgyak földhöz csapásával kívántál megszabadulni?

Magyarországon nem jeleskedünk a stresszkezelésben. Mindenfelől kapjuk az ingereket, egyszerre több pozíciót töltünk be, ahol elvárásoknak kell megfelelnünk. Ez olykor hatalmas nyomással van ránk, és besokallhatunk a terhek állandó cipelésétől. Az emberi szervezet a külső hatásokra biológiai változásokkal válaszol. Olyan helyzet ez, amelyet menekülési vagy küzdelmi ösztönnek is neveznek. A legszerencsésebbek soha nem kerülnek valódi életveszélyes helyzetbe, de még az általánosan jelentkező stresszt is úgy dolgozza fel a szervezetünk, mintha az valódi életveszéllyel fenyegetne. Hatással van ránk a tömeg, a közlekedés, a zaj, a reggeli forgatag, amely annyira megterheli és stresszeli az embert, hogy nyugtalanná, ingerlékennyé, türelmetlenné teszi. Ha ez az állapot folyamatosan jelen van, akkor szorongássá és depresszióvá fajulhat. A stressz érzésnek van egy másik változata is, amely az adott élethelyzetből fakad, és az okozza a feszültséget is.

Amikor stresszhelyzetbe kerülünk, akkor hormonok indítanak el egy reakciófolyamatot. Elsőként mozgósítják a szervezetet arra, hogy vészhelyzet van. Gyorsabban dobog a szívünk, a légzés is szaporább, ekkor az izmoknak is jobb a vérkeringése azért, hogy a menekülést elősegítse. Ha megmenekülünk a veszélyes helyzetből, megszűnik a feszültséget okozó állapot, akkor a szervezet működése visszaáll normálisra.

A stressznek aktivizáló hatása is van, de csak egy bizonyos pontig. Amikor azonban a fejünk felett összecsapnak a hullámok, akkor már nem aktivizál a sok probléma, hanem azt érezzük, hogy nem bírjuk tovább az állandó nyomást.

A feszültség enyhítéséhez egyáltalán nem jó a függőséget okozó szerek használata. Rövid ideig lehet, hogy enyhítik a panaszainkat, de jól tudjuk milyen rombolást is végezhet. Éppen ezért stresszhelyzetben fel kell mérni, hogy milyen helyzetben vagyunk. Meg kell találni a feszültség okozóját és azon változtatni. A rendszeres testmozgás segít enyhíteni a naponta megélt pillanatokat, enyhíti a stresszt. Akár a séta és a kerékpár is megfelelő módszer lehet. Lélegezz mélyet, tudatosan figyelj oda helyes légzésedre. Hallgass nyugtató, relaxációs zenét, feküdj bele egy kád vízbe.

Külföldön már rájöttek arra, hogy a stressz levezetéséhez néha igenis törni, zúzni kell. Ám hogy ezt úgy tehesse meg valaki, hogy senkiben és semmi értékesben ne tegyen kárt, így létrehoztak egy feszültség levezetésére alkalmas helyiséget. Védőruha, eszköz, amivel tombolhat a feldühödött ember és tárgyak, amelyeket büntetlenül porrá zúzhat. Minden munkahelyen lehetne ilyen helyiséget biztosítani, garantáltan gördülékenyebben menne a munka.

Ezek az emberek így szabadultak meg a felgyülemlett dühvel:

(Forrás: prevention.com, food.ndtv.com/képek; youtube.com/videó)