Jump to content

Felkészülni, vigyázz, rajt!

2015. 11. 23. 10:00

Kezdi megmutatni magát a tél. Magyarországon le is esett már az első hó. Ebben az időben könnyebb megfázni is, de terjednek a közösségen belül könnyen átadható és elkapható megfázásos betegségek. Ha azonban az immunrendszer erős, mindent könnyebben legyőz, vagy meg sem fertőződik az ember.

Ahhoz, hogy szervezetünket fel tudjuk készíteni a téli időjárásra, meg kell erősíteni immunrendszerünket is. Az immunrendszer már születésünkkor működésbe lép, ám az igazi védettséget a fejlődéssel, életünk során kapjuk meg. Gyermekkorunkban számos baktériummal, vírussal, mikrobával, gombával, parazitával találkozunk, de az immunrendszer működésbe lép és az ennek részét képző antibakteriális fehérjék, immunsejtek és más anyagok meggátolják a szaporodásban, valamint elpusztítják azokat. Bizonyos részük természetes módon része az immunitásunknak, másik részét pedig életünk során szerezzük. Életünk során olyan káros mikroorganizmusokkal találkozik szervezetünk, amelyeket addig nem ismert, de a szervezet megtanulja felismerni, és elpusztítja azokat is. A védőoltások is ezen az elven működnek, ugyanis gyengített vírust fecskendeznek a testbe, amely felismeri a kórokozót és gyorsabban elpusztítja.

Az immunrendszerünk egyensúlya attól függ, hogy az immunitásért felelős sejtek energiaellátása milyen. Hatalmas energiaigénye van ugyanis a normális működéshez, nagy teher ez a szervezetnek, de ha nincs meg ez a védekező rendszer, akkor veszélyben az egészség. Éppen ezért nagyon szükséges odafigyelnünk immunrendszerünk karbantartására is, hiszen ápoljuk a külsőnket, a lelkünket, egészségük érdekében szükség van az immunitás karbantartására is. Az évszakok változásával a szervezetünk immunitásának intenzitása is megváltozik. Az ősz sok esetben egyfajta jelző, felkészítő arra, hogy hamarosan megérkezik a zord, hideg tél. Ránk is ez érvényes, így ilyenkor kell felkészíteni testünket a szűkösebb időszakra.

Az egészséges táplálkozás feltétele az egészséges szervezetnek, ám nem minden fontos anyagot tudunk bevinni csak ezen a módon, így ajánlott étrend-kiegészítő készítmények szedése is. Önmagában azonban ez sem elegendő, csakis a megfelelő tápanyag mellett érvényesül. Sajnos az élelmiszerek minősége egyre csak romlik, ráadásul a különböző hatóanyagokat nem egyformán raktározza a szervezetünk. Amíg az egyik nagyon gyorsan kiürül testünkből, a másikat tartalékolni képes, így ezt is figyelembe kell venni.

Az immunrendszer állapotának szinten tartásában fontos szerepe van annak, hogy mennyire van igénybe véve az ember, mennyi stressz éri, milyen életkorú. Mindenesetre a komplex immunerősítő készítmények kaphatók gyermekek és felnőttek számára is, amelyek azt a vitamin- és ásványi anyagot tartalmazzák, amely naponta szükséges az ép immunrendszerhez.

(Kép forrása: healingthebody.ca)