Jump to content

Reflux ellen

2015. 08. 09. 12:00

A XXI. századdal együtt járó rizikóval párhuzamosan a reflux már körülbelül minden harmadik magyarnál jelentkezik. A világban is egyre növekszik az ilyen kórképet mutatók száma.

A reflux jellemzően a társadalmilag és gazdaságilag is fejlettebb országokban növekszik, amelynek fő kiváltója a modern életmód. A reflux kialakulásában nagy szerepe van a stressznek, de a káros szokásoknak is. Az sem segít, hogy javarészt ülőmunkát végez az emberek egy része, és ha van ideje, akkor sem mozgással tölti azt. Segítünk, hogyan lehet a reflux panaszait csökkenteni.

A refluxnak lehet szervi is pszichés oka is, de az életmód megváltoztatásával sokat lehet segíteni. Először is a rizikófaktorokat szükséges csökkenteni. A gyógyszertárakban kapható savlekötők megszüntetik a gyomorégést, ám az igazi bajt nem. Éppen ezért nagyon oda kell figyelni a táplálkozásra. Egyél többször és kevesebbet, ha ugyanis jól teletömöd a pocakodat, akkor a gyomor és a nyelőcső közötti szakasz ellazul, így a sav képes visszaáramolni a nyelőcsőbe és már kopogtat is a garatodnál a gyomorsav. Ha hiszed, ha nem, már azzal is nagy szolgálatot teszel gyomrodnak és magadnak, hogy az ételt alaposan megrágod. Ha nagyon gyorsan kell ennünk, akkor az legyen gyümölcs vagy valami könnyű étel. Szokj le arról, hogy az ételeket gyors bekapod, szánj rá időt, hogy megrágd. Mivel a reflux étkezés után 1-2 órán belül jelentkezik és főleg az esti lefekvés után mutatja meg alattomosságát, így él egy nagyon fontos szabály: elalvás előtt 2-3 órával nem tanácsos enni.

Nem segítenek elkerülni a gyomorégést a koffeintartalmú, a fűszeres, a zsíros, a paradicsomos ételek. Ha nassolni támad kedved, az se csokoládé legyen, mert csak fokozza a problémát. Kerüld a káros szenvedélyeket, a dohányzás és az alkohol alapjában véve károsítja az egészséget, de ha refluxszal is meggyűlt a gondod, akkor csak halmozod a problémát. A megfelelő folyadékfogyasztás is mindenképp nagyon fontos. Ha lehet, akkor a folyadék víz legyen és ne valamilyen szénszavas üdítőital. Tapasztald ki, hogy mely ételek után jelentkezik a gyomorégés, és azt kerüld.

Az étkezési szokásaink megváltoztatásával párhuzamosan az életmódon sem árt változtatni. Sportolj, mozogj rendszeresen, de soha ne az étkezés után azonnal kezdj bele. Hagyj időt gyomrodnak. Evés után 20 perccel már hozzáfoghatsz. Kerüld a túl szoros ruházatot, és ha megoldható a stresszt is. Oszd be a napodat előre, hogy ne idegeskedj.

(Kép forrása: curemysleepapnea.com)