Jump to content

Egy Angelika, amely egészséges

2015. 08. 13. 12:00

Ismered azt a növényt, amelyet népies nevén angyalfűnek, angyalgyökérnek, angelikafűnek is neveznek? Lehetséges, csak magad sem tudod, hogy ennek az egészségünkre is jó hatással lévő növénynek ez a neve.

Hivatalosan azonban orvosi angyalfűként ismeretes, latin neve – Angelica archangelica L. – miatt pedig angelikának is szokták hívni ezt a gyógynövényt. A zellerfélék családjába tartozó növény még fűszerként is megállja a helyét.

Európában is honos, a magasabb hegyvidékeket kedveli, de hazánkban is termesztett növény, amely egyes helyeken már elvadulva is megvetette a gyökereit. Már a középkorban ismerték az angyalgyökér hatásait, így előszeretettel vetették be pestis ellen. Emellett pedig fűszernövényként az ételekben is landolt.

Leveléből, gyökeréből még főzelék vagy akár saláta is készíthető. Termését levesekhez, mártásokhoz, kompótokhoz használják, mint ízesítő. A mártásoknak különleges ízt ad, ugyanis kicsit kesernyés, de édeskés is, illata pedig különlegesen kellemes.

Ha nem a konyhában használjuk, akkor pedig az otthoni gyógyászatban vehetjük hasznát. Ami a legjobb, hogy ha már sikerült a növényt begyűjteni, akkor minden részét felhasználhatjuk. Kétéves növény, így a gyökerét, levelét és a termését az első évben, ősszel gyűjtik, majd az azt követő tavasszal ugyanígy begyűjthetőek.

A növény illóolaja miatt olyan értékes, mert hatóanyagaival támogatja az emésztőmirigyek elválasztását, fertőtleníti a beleket és még görcsöt is old. Emellett pedig hatásos étvágygerjesztő, megszünteti a teltségérzetet, szélhajtó, gyomorerősítő. Az epebántalomban szenvedők lehet már hozzá is nyúltak ehhez a természet adta gyógyírhez, hiszen arra is jó, de még a köhögést is csökkenti.

Ha pedig a konyha és a gyógyászat már kipipálva, akkor még a szépség- és szeszipar is hasznosítja, kozmetikai szerek és gyomorkeserűfélék alapanyaga is. Az esernyősvirágúak családjába tartozik az orvosi angyalfű, mint megannyi más növény. Éppen ezért könnyen összetéveszthető a családba tartozó más fajjal, aminek annyi a szépséghibája lehet, hogy amíg az angyalfű az egészségünkre szolgál, addig a másik, hasonló növény mérgező lehet.

Nem árt tudni, hogy ha angyalfűből készült teát fogyasztunk, fényérzékennyé válhatunk, így a napozás és a szolárium csakis nagy odafigyeléssel kivitelezhető.

(Kép forrása: specialplants.net)