A stressz szó kimondásakor mindenkiben a negatív érzelmekre és hatásokra gondol, pedig a strassz lehet jó. Motiválhat és erőt adhat ahhoz, hogy valamibe még több energiát fektessünk, inspirálhat, ám ha nem ez áll fent, hanem a stressz feszültséget okoz bennünk, akadályoz, hosszú távon meg is betegíthet, legyengítheti szervezetünket. Az állandó stressz hat a lelki világunkra főleg akkor, ha sok kötelességnek kell megfelelni, ha saját magunkkal szemben is nagyok az elvárásaink, ha nagyon meg akarunk felelni másoknak. A stressz azonban fizikálisan is kihat ránk.
A stressz hatására nyugtalanabbak a nappalok, és az éjszakák sem biztos, hogy olyan pihentetőek, mint arra szükségünk lenne. Egy feszültségekkel teli nap után nézz csak bele a tükörbe. Mit látsz? A szokottnál is nyúzottabb arc néz vissza rád, akinek szemei karikásak, mintha a már meglévő ráncok is még mélyebbek lennének, mint máskor?
Bizony, a szem nemcsak hangulatunkat tükrözheti, hanem mutathatja, hogy a stressz melyik fokozatában vagyunk. Attól függően, hogy milyen mértékű stresszt élünk meg, szemünk is úgy reagál arra. Amikor nagyon koncentrálunk valamire, fontos feladatot teljesítünk, izgulunk, mások előtt kell szerepelnünk, akkor a tekintetünk merev, ami miatt a szemünk kiszárad, bőrünk izzadhat, fényessé válhat. Amint lehetőség adódik arra, hogy egy kicsit lazítsunk, tegyük meg. Még csak percek sem szükségesek ehhez. Vegyél mély lélegzetet, csukd be a szemed néhány pillanatra, majd igyál egy korty vizet.
Muszáj valahogy oldani a bennünk lévő feszültséget, máskülönben a testünk reagál rá, méghozzá kémiai folyamatokkal. A szemünk a stressz hatására úgy működik, hogy a szemgolyót a megfeszülő szemizmoknak köszönhetően felfelé mozgatja. Ha csak az egyik szem reagál így, akkor már azon kell gondolkodnunk, hogyan nyugtassuk le magunkat. Ilyen állapotban már nem úgy érzékeljük a körülöttünk lévő világot sem, mint kellene, és balesetek is adódhatnak ilyen helyzetben. Akkor jelentkezhet igazán komoly gond, ha már mind a két szemünknél, az íriszek alatt látszik a szemfehérje. Ez azt jelenti, hogy már mindkét szemgolyót felfelé mozgatják a feszülő izmok, tehát hosszabb ideje vagyunk stresszes helyzetben. Mindenképp szükséges a stresszt oldani.
A feszült helyzetekre nemcsak így reagálhat a szemünk, hanem tikkelhet is. Ez egy neurológiai eredetű görcsös szemrángás, amely során nem tudunk uralkodni a szemhéjizmok felett. Kellemetlen helyzetekben képes összerándulni az izom, amelynek leggyakoribb kiváltója a kimerültség és persze a stressz. Ha ez az állapot nem tartós, csak feszült állapotunkban tör ránk, akkor a szervezetünk így jelzi, hogy kimerült, pihenésre van szüksége. Vannak olyanok, akik esetében a tikkelés már olyan sűrűn előfordul, hogy akadályozza a munkában, a kapcsolataikban, és még egy idő után fájdalmassá is válik, akkor bizony orvoshoz kell a problémával fordulni.