1. Tévhit: A csontritkulás csak az idős korosztály betegsége
Valójában: a csontritkulás nemcsak az idősebb korosztályt fenyegeti. A csontképzés-csontbontás egyensúlyának felbomlása, a csontvesztés felgyorsulása már korábban, 35-40 éves kor környékén elkezdődik.
2. Tévhit: A kalcium az egyetlen hatóanyag, amely nélkülözhetetlen a csontok számára
Valójában: a tévhit onnan ered, hogy a csontokban van a szervezet kalcium-tartalékainak 90%-a. Azonban a csontok egészségmegőrzésében a kalciumon kívül a D-vitaminnak is jelentős szerepe van. A D-vitamin segíti a kalcium csontokba való beépülését.
3. Tévhit: A szükséges napi kalciummennyiség a táplálkozással bevihető a szervezetbe
Valójában: a felmérések szerint a hazai táplálkozási szokások mellett az átlagos kalciumbevitel Magyarországon a felnőtt embereknél nem haladja meg a napi 500-600 mg-ot. A fennmaradó kalciumszükséglet fedezéséhez a napi étkezés mellett egy átlagos hölgynek el kellene fogyasztania legalább: 2,25 kg fehér kenyeret vagy 0,5 kg sovány túrót vagy1 kg karalábét vagy1,3 kg céklát. Tehát az átlagos napi táplálkozással nem, vagy nehezen fedezhető a szervezet kalciumszükséglete, ezért különösen figyelni kell a kiegészítő kalciumpótlásra.
4. Tévhit: A kialakult csontritkulás kezelése kizárólag vényes gyógyszerekkel történik
Valójában: a kialakult csontritkulás kezelésében a vényes gyógyszerek mellett nagyon nagy jelentősége van a kiegészítő kalcium- és D-vitamin-pótlásnak, amelyet a Magyar Osteoporosis és Osteoarthrológiai Társaság terápiás ajánlása is alátámaszt.
(fotó: nevermindthebuspass.com