A nevezetes, XIX. századi sziámi ikreket, Csang és Eng Bunkert, - akikről az összenőtt testvéreket elnevezték -, már így is lepipálták. Ők is, valamint az olasz Giacomo és Giovanni Battista is a 63. életévükben haltak meg. Donnie és Ronnie arra készül, hogy ezt jó pár évvel megtoldja, A hasuknál összenőtt Donnie és Ronnie Galyon több közös szerven osztozik, ami komoly problémát okozott négy éve, amikor Ronnie-t vírus támadta meg, és a fertőzés Donnie egészségére is kihatott. Ezért idejük javát egy nekik épített speciális ágyon töltik, amelyen anélkül pihenhetnek, hogy hol egyiküknek, hol másikuknak kellene a hátán feküdnie, összenyomódva a másik súlya alatt.
A sziámi jelenség lényege, hogy az egypetéjű-ikerképződés során az embriócsomó osztódása nem fejeződik be teljesen időre és az embriócsomók így, félig-meddig összenőve folytatják tovább a fejlődésüket. Ahogy a késlekedés oka, úgy maga az ikerképződés oka sem ismert. Attól függően, hogy hol és mekkora mértékben történt az összenövés, dől el, hogy az ikrek melyik testrésze és mennyire érintett a rendellenességben, így az is, hogy mennyire életképesek. Az összenövés jellemzően a törzs különböző részein fordulhat elő, valamint a fejen, azon belül is az agykoponya területén. Az összenövés bizonyos végtagok és egyéb testrészek rendellenes fejlődését is eredményezheti. Az egészen enyhe összenövéstől a súlyos, élettel össze nem egyeztethető belső szervi elváltozásokat is előidéző formákig a rendellenesség kb. 80 fajta változata ismert. Érdekes, hogy a sziámi ikrek többsége lány.
Az orvostudomány fejlődése miatt egyébként egyre kevesebb a sziámi ikerpár, mert az ultrahang segítségével sokan döntenek az abortusz mellett. Így a fejlett világban körülbelül minden 200 ikerpárra jut egy sziámi iker. A napjainkban a médiába kerülő sziámi ikrek zömmel a világ fejletlenebb országaiból származnak, ahol nem derítik fel a terhesség alatt ezeket a rendellenességeket, vagy ahol az abortuszt erkölcsi okokból elfogadhatatlannak tartják. Magyarországon 1991 ót nem született sziámi ikerpár.
Egyébként a legismertebbek között emlegetik az 1701 és 1723 között élt magyar sziámi ikerpárt, Szőny Juditot és Helent. A testük a keresztcsonttól a farkcsontig nőtt össze, így nem is tudtak egy irányban sétálni. Kislányként Európa-szerte felléptek, nagyon tehetséges énekesek voltak és öt nyelven beszéltek. Ez alatt a hét év alatt neves orvosok vizsgálták meg a testük minden porcikáját és az összenövésük lelki hatásait is. Rengeteg vers, dal és filozófia eszmefuttatás született róluk. Judit három órával Helen után született, s talán ez okozta, hogy jóval gyengébb volt a teste és az egészségi állapota. Igaz, ez nem volt hatással a nővére életére, hiszen külön időpontban lettek éhesek, szomjasak és álmosak is. Kilencéves korukban egy pozsonyi zárdába kerültek, ahol életük végéig maradtak. 1723-ban Judit súlyosan megbetegedett, ami eleinte nem befolyásolta Helen egészségét, de nemsokára ő is belázasodott. Szinte egyszerre haltak meg. A zárda sírkertjében temették el őket.
(fotó: freakz.info.com, pioneerbooks.com)