Jump to content

Helyek, ahová el lehetne bujdokolni

2017. 03. 25. 17:00

Van az a pillanat az életünkben, amikor legszívesebben magunk mögött hagynánk azt a világot, amelyben élünk, és szeretnénk mindentől és mindenki elől eltűnni. Találtunk néhány olyan helyet, ahol ezt tényleg meg lehet valósítani.

Még a világtól való elvonulás is időbe és pénzbe kerülhet. Főleg akkor, ha azokat a helyeket akarod meglátogatni, amelyeket alig laknak, nemhogy turisták látogatnák. Olyan érintetlen területekről van szó, amelynek megközelítése is nehézkes, ezért sincs a turisták köztudatában. Az egyik ilyen város az Andokban található. A perui La Rinconada egy olyan település, amely a világon a legmagasabban helyezkedik el. Megközelíteni hegyi szerpentinen lehet, amelyek olyan keskeny és veszélyes, hogy az ember pillanatok alatt átértékelheti egész életét. Olyan magasan fekszik a falu, hogy a levegő ritka és a hőmérséklet is alacsony. Mindemellett a helyiek is veszélyt jelenthetnek.

Elliðaey

Izlandon található a Vestmannaeyjar-szigetek közül is a legelhagyatottabb, az Elliðaey. A világtól igencsak elzárt szigeten egy darab ház jelenti az emberi menedéket. Csakhogy ez is már 1930 óta lakatlan. Akkor hagyta el az utolsó lakos a szigetet, ahol azelőtt sem éltek sokan. Csak öt család dolgozott és élt az Elliðaey-en. Nem csoda, hogy ennyire lakatlan ez a vidék, hiszen a Vestmannaeyjar szigetcsoport harmadik legnagyobb szigetét, az Elliðaey-t a tengertől hatalmas  és meredek sziklák választják el.

A világtól elvonulni hol is lehetne igazán, mint az Antarktiszon? A Föld legszélsőségesebb földrészéről van szó, amely sok kutatót vonz. A számukra létrehozott kutatóállomás McMurdo Sation. Akár nevezhetnénk az antarktiszi fővárosnak is, de ez nem hivatalos. Ez az a hely, ahová a tudósok gyűlnek össze, és a tudományos, kutató munkán túl viszonylag normális életet tudnak élni addig, amíg küldetésük véget nem ér.

Ha már jártunk a Déli-sarkon, akkor most közelítsünk az Északi-sark felé. Kanadában, annak is a legészakibb ember lakta települése az Alert nevű falu. A leginkább katonák által lakott helyen néhány civil ember is él. Nehéz ott élni, mert a tél majdcsak egész évben uralkodik. Jellemzően hosszúak az éjszakák, az év másik részében pedig a nappalok hosszúak.

A Kerguelen-szigetek az Indiai-óceán déli részén található meg, amely francia fennhatóság alatt ál. Igazából a Francia déli és antarktiszi területek szigetcsoportja. A pusztaság szigetének is nevezik, amit joggal aggattak rá, hiszen csak hajóval közelíthető meg a tengeren keresztül. Jó darabig bálnavadászok "áldott" tevékenysége miatt volt látogatott a sziget a fókák és a bálnák vesztére, ma pedig már fókák, pingvinek és tengeri madarak otthonául szolgál.

Illoqortormiut

Grönland egy kis faluját a tundra szakítja el a világtól. Csak repülővel, helikopterrel vagy hajóval megközelíthető a világ egyik legészakibb települése, Illoqortormiut. Körülbelül ötszázan lakján a kis települést, ahol fő tevékenység a halászat és a vadászat, de a turizmus is pénzt hoz a családoknak.

A Feröer-szigetek egy kis faluja is igencsak gyéren lakott. Most már autóval is lehetőség van arra, hogy megközelítsék a települést, de korábban csak egy ösvényen át lehetett elérni Gásadalur-t. A táj csodálatos, a falu közelében hull alá a víz az Atlanti-óceánba a Bøsdalafossur vízesésből.

(Forrás: marmalade.hu | uk.businessinsider.com, newsmobo.com, ipnoze.com/képek)