Ha azt a szót emlegetjük, hogy kölni, akkor általában valóban az olyan illatos üvegcse és annak tartalma jut eszünkbe, amelyet az erősebb nem fiatalabb és idősebb tagjai használnak minden húsvét hétfőn. A locsolásra szánt illatos vizet kölniként szoktuk emlegetni. Az elnevezéséből is kihallik a német város, Köln neve. Ez egyáltalán nem véletlen, hiszen Kölnből származik az igazi kölnivíz. Minden más, ami illatos, azt nevezhetik, parfümnek, illatszernek, vagy toalettvíznek is, de kölninek nem. Az eredeti kölnivíznek érdekes a története. A megnevezése sem csupán csak annyi, hogy kölnivíz, hivatalosan ugyanis 4711 Kölnisch Wasser, ez a történelem első számú kölnije.
Kölben már 1709-ben megalkották az első alkoholalapú gyógynövényes, citrusos illatot, amelyet később már királynővízként emlegettek. Később Eau de Cologne néven vált ismertté. Mégsem ez az igazi kölni, mert azt jóval később találták fel. Az eredeti kölni története akkor kezdődött, amikor Wilhelm Mülhens Münchenből Kölnbe költözött. Nászajándék gyanánt egy szerzetestől megkapta a csodálatos vízként emlegetett illat receptjét. Meglepően hasonlított az Eau de Cologne illatához. A recept alapján Mülhens is elkészítette az illatot és ugyancsak Eau de Cologne néven emlegették.
A karthauzi szerzetestől kapott recept 1792-ben kertült Wilhelm Mülhens kezei közé. A csodavízként emlegetett illatos víznek gyógyerőt tulajdonítottak, amely hatott testre és lélekre egyaránt. Már akkoriban első kölnivízként forgalmazta termékét Mülhens. Ahhoz, hogy gyógyvízként továbbra is értékesíteni tudja termékét, fel kellett volna tüntetni az összetevőket. Nem ért annyit Mülhens számára ez a lehetőség, inkább megtartotta magának a receptet, mintsem kiadja másoknak csak azért, hogy gyógyászati készítményként forgalmazhassák. Ezzel a lépésével megakadályozta Napoleont is, hogy a titkos recepthez hozzáférjen.
1794-ben Köln városát a franciák uralták. Elfoglalták Kölnt, és a helyieknek át kellett saját házaikat számozni azért, hogy a németül nem tudó franciák is el tudjanak igazodni a városban. A Mülhens házban ekkor már Wilhelm Mülhens unokája élt, ekkor kapta a 4711-es számot, és neki jutott eszébe, hogy a házszám legyen az eredeti kölni márkaneve is. A teljesen egyedi, a konkurens termékektől merőben eltérő név lett a védjegye is.
A Mülhens család által birtokolt épület, az igazi kölni szülőhelye még ma is ugyanaz, mint a kezdetekben volt. A történelem viharai nem hagyták nyom nélkül, a II. világháborúban majdcsak megsemmisült, de újraépítették és azóta a turisták közkedvelt úti célja, ha Kölnben járnak. Azóta már múzeum, kreatív műhely is hozzájárul a kölni megismeréséhez.