Hazánkban újból hódít a turistaság. Nem is véletlenül, hiszen ez az a sport, ez az a mozgásforma és szabadidő hasznos eltöltési módja, amelyet nemtől, kortól, anyagiaktól függetlenül bárki űzheti. Magyarország tele van látnivalóval. Olyan természeti értékeink vannak, amelyeket egy-egy túra alkalmával meg lehet csodálni. Turistaútjaink hálózata szövi át az országot. Akik útra kelnek, nemcsak kellemes időt tölthetnek a szabadban, hanem ezáltal megismerik a hazai tájakat, tesznek egészségükért, családjuk hasznos és tartalmas időtöltéséért. A gyermekek nagy számban vesznek részt erdei iskolákban, amelynek szintén ez a célja, kimozdulni a betondzsungelből és belevetni magunkat a természetbe. Egyre inkább felismerik, hogy szükséges újításokat alkalmazni a turistautak mentén található kulcsosházak, kilátók, kisvasutak esetében, ha azt akarják, hogy minél többen és többet legyenek szabadban. Az idők során a turistaútvonalak jelzései megkoptak, ezeket is újrafestették az erdőgazdálkodás szakemberei.
Magyarországon a természetjárás már a XVI. században feltűnt, de még nem mindig volt teljesen tudatos. A XIX. századtól azonban már szervezett kereteken belül indultak útnak kisebb, nagyobb csapatok. Ekkor alakult meg az első turistaegyesület is Magyar Kárpát Egyesület néven. Kialakították a kijelölt turistautakat, felfestették a jelzéseket is, sőt a kritikus részeken, kapaszkodókat és létrákat is elhelyeztek a könnyebb haladás érdekében. 1891-ben megalakult a Magyar Turista Egyesület.
A trianoni békeszerződés jócskán lecsökkentette az országot éppúgy, mint a turistaútjainkat is, amely nagy csapás volt a magyarok számára. Mégis kiheverte a magyar turistaság. Megalakult a Hegymászó Egyesületek Nemzetközi Szövetsége és Budapest adott otthont a Nemzetközi Turista Kongresszusnak 1931-ben.
A második világháború újabb csapás volt minden értelemben, de a turistaegyleteket is érintette, hiszen mindet betiltották.
Ahhoz, hogy ezeket a természeti és kulturális örökségeinket méltán meg tudjuk becsülni és meg is tudjuk mutatni, az állam létrehozta a Bejárható Magyarország nevezetű programot. Az egészséges életmód, a természet, a környezet megismerése, az ott élő növény- és állatfajok ismerete a cél.