Jump to content

10 dolog, amit nem tudtál a hálaadásról, avagy a „pulykanapról”

2014. 11. 27. 19:31

A hagyományok szerint Amerikában az őszi betakarítások után, minden év november negyedik csütörtökén adnak hálát az előző évi termésért. A hálaadást ma már Amerikán kívül a világ számos más táján is megünneplik. Ennek szerves részévé vált a pulykasütés és a hálaadásnapi amerikai foci meccsek követése.

1.  Az első hálaadást a hagyományok szerint 1621 őszén ünnepelték három napon át. A Wampanoag indiánok a plymouthi telepesekkel együtt tartották meg, és ezáltal megismerkedhettek egymás szüreti hagyományaival, táncaikkal, játékaikkal és ételeikkel egyaránt, Míg 1621-ben egy hálaadásnapi vacsora vadlibát vagy kacsát, vadpulykát, szarvast, halat, kagylót és angolnát is tartalmazott, addig manapság a pulyka mellett a krumplipüré, töltelék, áfonyaszósz, sütőtökös pite és kukorica kötelező minden amerikai család asztalán.




2.  Abraham Lincoln amerikai elnök 1863-ban nemzeti ünneppé nyilvánította a hálaadást, amit azóta Sarah Josepha Hale javaslatára minden év november negyedik csütörtökén ünnepelnek az amerikaiak.

3. Az első “tv vacsora” és tulajdonképpen az étel házhozszállítás is a hálaadásnak köszönhetően jött létre.Valójában 1953-ban a hálaadás tette indokolttá, hogy legyenek előre csomagolt ételek. Ugyanis egy Swanson nevű cég túlbecsülte az amerikaiak hálaadás napi pulyka igényét és 260 tonna fagyasztott pulyka maradt a nyakukon. Hogy megszabaduljanak a felhalmozott feleslegtől, Gerry Thomas, a cég egyik alkalmazottja, 5 000 alumínium tálcát rendelt, és egy kis adag pulykából, burgonyából, borsóból és kukoricakenyérből összeállította az első “tv vacsorát”. A zseniális ötlet a repülőgépen felszolgált ételek alapján jutott a férfi eszébe.

 



4.Hálaadás napi hagyomány: elnöki kegyelem egy szerencsés pulykának. Vita tárgyát képezi, hogy ki volt az első elnök, aki megkegyelmezett egy pulykának, de mára hagyománnyá vált. A legenda szerint 1947-ben Harry Truman elnök megsajnálta a levágásra szánt szárnyast és azóta minden évben egy szerencsés pulyka elnöki kegyelmet nyer a Fehér Házban. Egyes történészek szerint azonban ez a hagyomány egészen az 1860-as évekig vezethető vissza, amikor Abraham Lincoln kisfia, Tad kérésére megkegyelmezett az asztalára szánt pulykának.

5. Amerikában több mint 47 millió pulyka fogy hálaadáskor. Ez a szám megegyezik Spanyolország teljes lakosságával. Az Amerikában egy évben felnevelt pulykák össztömege eléri a 3,5 milliárd kilót, ami az Empire State Building közel tízszeresének felel meg.

6. Az amerikaiak 10 százaléka “Turducken”-t eszik az ünnepen. Ez egy csirkével töltött kacsa, amit egy pulykába töltenek. Kicsit olyan, mint az orosz matrjoska baba, csak szárnyasokkal. A vegetáriánusok tofupulykát esznek, akik pedig igazán bevállalósak, az egész szárnyast kisütik olajban.

7. A pulykák állítólag képesek szimplán megfulladni, ha esőben felfele néznek.

8. A pulykáknál könnyen előfordul a szívinfarktus. Egyik alkalommal, amikor az Egyesült Államok Légiereje hadgyakorlatot tartott és a gépek átlépték a hangsebességet, a közelben lévő mezőn több pulyka is holtan esett össze az ijedtségtől.

9. A pulykáknál a hímet baknak vagy kakasnak, a nőstényt tojónak, az utódot pedig csibének hívják.

10. A pulykák bőre színváltó. Amikor egy pulyka megijed, izgatott, vagy beteg, a fején és a nyakán lévő bőr színt változtat és a megszokott halványrózsaszín vagy kékesszürke szín átvált pirosra, fehérre, vagy akár kékre. Nász idején a kakas toroklebenye skarlátvörösre változik, hogy tükrözze a magas hormonszintet.

 


 


(Forrás: foodpanda.hu, fotók: melikedesign.com, huffingtonpost.com)