Jump to content

A világ legegészségesebb városai

2014. 09. 29. 15:10

Hogy mitől egészséges egy nagyváros? Nos, számos tényeztőtől: gyorsan és könnyen elérhető egészségügyi ellátás, kiváló tömegközlekedés és zöld parkok, füves területek tömkelege tehetik azzá.

A BBC a Guardian és az Economist segítségével gyűjtötte egy csokorba a világ legegészségesebb városait.

-Szingapúr:

Nemcsak itt a legalacsonyabb a kiskorúak elhalálozási aránya, de a polgárok előre várható élettartama is Szingapúrban az egyik legmagasabb, 84 év. Az egészségügyi ellátási rendszere is kiváló, az egyik leghatékonyabb a világon. A szigorú szabályozásnak köszönhetően, ami komolyan büntet mindent a köpködéstől a szemetelésig, illetve az autóforgalom sikeres visszaszorítása miatt az utcái makulátlanul tiszták. Szingapúrt a Kert városaként is ismerik, ami nem is csoda, hiszen a szigeten több tucat park, kert és hegyi ösvény található, a biciklisek pedig 200 km hosszú úton tekerhetnek szabadon.

-Tokió:

A városban közel 3 millió ember utazik naponta, a hatalmas igényt a világ egyik leghatékonyabb tömegközlekedési rendszere szolgálja ki, emiatt pedig az üvegházhatású gázok kibocsájtásának mértéke is az egyik legalacsonyabb az Ázsiai országok között. A Guardian 2012-ben a világ második legegészségesebb városának kiáltotta ki Tokiót, ahol az előre várható élettartam Szingapúrhoz hasonlóan 84 év. Ennek hátterében nem csak a kiváló egészségügy áll, de a szoros családi és baráti kötelékek fontossága, illetve a főleg rizsből, zöldségekből és halakból álló étrend áll.

-Perth:

Az Economist a világ tíz legélhetőbb városai között tartja számon. Az ausztrál Perth-ben nagy hangsúlyt fektetnek az egészséges étkezésre, a szellemi jólétre és elégedettségre, amikhez bizonyára az is hozzájárul, hogy 1998 és 2009 között 450%-kal nőtt meg a városban biciklizők száma. A meleg éghajlanak köszönhetően a bringázáson kívül is számos kültéri sportolási lehetőség adott.

-Koppenhága:

A dán főváros sok tekintetben élenjáró az egészséges városok körében. Az elmúlt évtizedben sikerrel csökkentették a szénmonoxid-kibocsátást, a kormány tervei között szerepel, hogy 2025-re Koppenhága legyen az első szén-monoxid-semleges város a világon. A városban lakók fele választja a biciklit közlekedési eszközként minden áldott nap, amit könnyen meg is tehetnek a 400 km hosszú kerékpár utakon.

-Monaco:

A francia Riviérán található hercegségben élőké a legmagasabb várható élettartam: 89,6 év, de itt a legnagyobb az egy négyzetkilométerre eső milliomosok és milliárdosok száma is. A helyi kormány kizárólag elektromos autókat használ, az egészségügyi ellátás pedig az egyik legjobb a világon.

(Kép: gadling.com)