Jump to content

A világ legszűkmarkúbb nője, Hetty Green

2014. 08. 12. 11:37

A Wall Street boszorkánya néven is ismert asszonyt nem csak kivételes üzleti érzéke, de messze földön híres, ámde bizarr spórolási szokásai is mérhetetlenül gazdaggá tették.

Hetty Green, akit a 19. század egyik legtehetségesebb üzletasszonyának tartottak, 1834-ben született. A családja vagyonát dédnagyapja alapozta meg, aki bálnavadászként kereste a kenyerét, majd pénzügyekben igen tehetséges apja, Edward Robinson később meghúszorozott.

Hetty üzleti képzése igen zsenge korában kezdődött, a hat éves kislánynak kellett ugyanis felolvasnia vaksi nagyapjának az üzleti híreket, aki alaposan meg is beszélte Hetty-vel a hallottakat. A kislány gyorsan tanult, két évvel később már saját bankszámlával rendelkezett, 13 évesen pedig átvette a családi cég könyvelésének intézését is, majd elkezdte befektetni járandóságát.

A pénzügyi zseni lányát apja azonban szívesebben látta volna egy gazdag férj oldalán, ezért vagyonokért drága ruhatárat vásárolt neki, azt remélve, hogy majd megakad valamelyik vonzó new yorki, vagy bostoni fiatalembernek a szép, angyali kék szemű lányon a tekintete. Reményeiben azonban csalódnia kellett, Hetty-t korántsem érdekelte a romantika, az ajándékba kapott ruhákat gyorsan pénzzé tette, amit aztán később üzletekbe fektetett. Amikor édesapja elhalálozott, hatalmas vagyona (ami ma 75-105 millió dollárra rúgna) Hetty-re szállt. A pénzt azonnal kockázatos kötvényekbe fektette.

Hiába tartották az egyik leggazdagabb üzletasszonynak Amerikában, Hetty ezzel sem volt tökéletesen elégedett. Bár a nagynénje korábban ígéretet tett rá, hogy vagyonát ráhagyja, amikor meghalt, kiderült, hogy Hetty helyett jótékonysági célokra ajánlotta fel a hatalmas örökséget. Hetty nagyon a szívére vette a dolgot, főleg mivel édesapja azt tanította neki, hogy „soha senkinek ne adjál semmit ingyen, még kedvességet sem”. Hogy a pénzhez jusson, attól sem riadt vissza, hogy utólag meghamisítsa a végrendeletet. A bíróság végül leleplezte a csalást, így Hetty a jogi gondok elől férjével, akihez 1867-ben ment nőül, átmenetileg Európába költözött.

Házassági szerződésükben egyébként kikötötte, hogy az esküvő után is külön kezeljék pénzügyeiket. Erre, utólag igazat adva e kevéssé romantikus lépésnek, valóban nagy szükség volt. A gazdag üzletember ugyanis, feleségével ellentétben, nem riadt vissza a kockázatos üzleti vállalkozásoktól, amivel pár rossz döntés eredményeképpen sikerült teljességgel a tönk szélére jutnia. Hetty ugyan jópárszor kihúzta a csávából, de végül kiadta az útját.

Hettynek és férjének két gyereke született, Edward és Sylvia.

Hettyt kőkemény üzletembernek ismerték, nem hiába kapta meg a Wall Street boszorkánya gúnynevet, bár a róla szóló pletykákba valószínűleg erősen belekeveredik a korabeli konkurens üzletemberek rosszindulata, akik nem nézték jó szemmel az asszony töretlen pénzügyi sikereit.

Azt rebesgették róla például, hogy folyamatosan költözött kerületről kerületre, hogy eképp elkerülje az adózást, és mindig a legolcsóbb lakásokban húzódott meg hatalmas vagyona ellenére. A kilenc éves fiának pedig, amikor azt egy csúnya baleset érte, spórolásból nem a legmegfelelőbb gyógykezelést adta meg, aki a szövődmények következtében végül elveszítette a fél lábát. Hetty saját magával szemben is igen szűkmarkú volt, ritkán fürdött, vagy cserélt ruhát. A korabeli sajtó gyakran Hetty kellemetlen testszagáról is hírt adott.

Hetty szűkmarkúsága oly mértékű volt, hogy később még a Guiness rekordok könyvébe is belekerült, mint a világ legspúrabb személye.

A pénz ily mértékű halmozásának meg is lett az eredménye. Mikor Hetty elhunyt 1916-ban, 82 éves korában, mai értékében számolva közel 5 milliárd dollárt hagyott gyermekeire. Edward és Sylvia azonban nem örökölték édesanyjuk szűkmarkúságát, a pénz tetemes részét jótékonysági célokra, templomoknak, iskoláknak és kórházaknak ajánlották fel.

(Today I found out, kép:money.ca.msn.com )