Jump to content

A kialvatlanság lett az új versenyszám

2014. 11. 25. 11:23

A kialvatlanságtól elgyötört arc és a szemek alatti sötét karikák újabban divatos státuszszimbólumnak számítanak, főképp a nők körében, állapították meg kutatók.

Főképp a nők körében divatos mostanában azzal büszkélkedni, hogy mennyire túlhajszolták, lestrapálták magukat. Ennek azonban az az eredménye, hogy egy átlagos beosztott manapság sokkal kevesebb alváshoz jut hozzá, mint tíz évvel ezelőtt. A leszűkült alvásmennyiség fő oka a feszültséggel, stresszel teli karrierépítés, illetve a magánélet és a munka nehézkes összeegyeztethetősége.

Egy felmérés eredménye egészen ijesztő képet mutat egészségünk szempontjából: a megkérdezettek 69%-a válaszolta, hogy boldogan lemond több órányi alvásról is, ha cserébe mindent elintézhet, 83%-uk pedig inkább felkel hamarabb, csak hogy ellenőrizhesse az emailjeit és felkészülhessen az előtte álló napra.

Ennek következtében azonban legtöbbünk évente két teljes hétnyi alvást von meg a szervezetétől, a kialvatlanságra és a szem alatt meghúzódó sötét karikákra pedig egyenesen büszkék vagyunk, boldogan viseljük őket a munkahelyünkön, szorgalmunkat és a cég iránti elkötelezettségünket demonstrálandó. A fáradtságot nagyra értékelő viadalban pedig a nőkben buzog az erőteljesebb versenyszellem: a nők 40%-a büszkélkedik kollégái előtt kialvatlanságával, míg a férfiaknak csupán 32%-a értékeli ezt kiemelkedő eredménynek.

Az urak ezzel szemben szívesebben füllentenek a dologról, és állítják be strapásabbnak a hétköznapjaikat, mint amilyen az valójában.

Az időjárás mellett ezért a másik legszívesebben tárgyalt téma a kollégák között a nyúzottság és alváshiány mértéke, amely versenyben természetesen az kerül ki győztesként, aki a legkevesebb alvást és mellette a legtöbb munkaórát tudja felmutatni. A fáradtság mértéke szakmánként igen eltérő lehet, a felmérés szerint az újságírók, a politikusok és a tudósok jutnak a legkevesebb szemhunyáshoz.

A szakemberek szerint az elmúlt évek megnövekedett versenyszelleme egyre nagyobb terhet rak rá a dolgozókra, akik jobb híján az alvásidejükből lecsípve próbálnak megfelelni a keményedő piaci elvárásoknak.

-Igazán érdekes, hogy elkezdtünk a saját munkatársainkkal versengeni azon, hogy ki alszik kevesebbet. Fáradtságunk egy olyan versenyszám lett, amiben mindenképpen győzedelmeskedni akarunk. Mivel az emberek nagy része inkább lecsippent az alvásidejéből, csak hogy minden fontos feladatát be tudja sűríteni az életébe, rendkívül fontos, hogy az az alvás, amihez végül sikeresen hozzájut, kiváló minőségű legyen.

(Kép: pixgood.com)