Jump to content

Így teszel keresztbe a saját karrierednek

2015. 06. 02. 11:15

Nőként valóban sokszor nehezebb helytállni egy munkahelyi környezetben, ám az is gyakran előfordul, hogy mi magunk vagyunk a saját karrierünk legnagyobb kerékkötői –és még csak észre sem vesszük, hogyan.

Wendy Capland, a Vision Quest Consulting vezérigazgatója szerint sokszor előfordul, hogy mi, nők vagyunk önmagunk legnagyobb ellenségei, ha a karrierünkről van szó –ráadásul még csak nem is tudunk róla. Többszáz női vezető támogatása alapján Capland a következő nyolc pontban látja azokat a hibákat, amiket nőként öntudatlanul is sorra lekövetünk.

1.- Lekicsinyítjük magunkat.

Olyan nyelvezetet használunk, amivel alulértékeljük a saját képességeinket és ügyességünket. Ezért Capland azt tanácsolja, kerüljük például a ’csak’, vagy a ’kicsit’ szavakat. Ahelyett, hogy azt mondjuk: ’Csak azt szeretném mondani...’, vagy ’Kicsit aggaszt, hogy ...’ mondjuk ki határozottan és egyenesen, hogy mit akarunk.

2.- Bocsánatot kérünk.

Számos nő kezdi úgy a kommunikációját, hogy ’Elnézést a zavarásért’, vagy hogy ’Bocsánat, ha rosszkor hívlak...’. Ám nem kell mentegetőznünk, hiszen nyilván a másiknak is fontos, amit mondani akarunk.

3.- Engedélyt kérünk.

Capland szerint a nők akkor is hajlamosak kérdezni, ha valójában tudják a választ.

4.- Kivárjuk, amíg igazán profik leszünk, mileőtt elvállaljuk a szerepet.

Gyakran előfordul, hogy a nők, ha egy pompás lehetőséget kínálnak nekik, nem merik elvállalni, ha nem érzik 150%-osan profinak benne magukat. Ezzel szemben a férfiak sokkal kevesebbet tépelődnek egy hasonló szituáción, elfogadják a megbízatást, aztán út közben belerázódnak a szerepbe. Capland arra bíztat bennünket, hogy merjük sokkal merészebbek lenni!

5.- Az együttműködésre fókuszálunk, nem a versenyre.

Így viszont hosszú távon is csak egy helyben fogunk topogni, és nem lesz lehetőségünk az előrelépésre.

6.- Állandóan megkérdőjelezzük magunkat.

A tett halála az okoskodás, a kételyekben pedig csak feleslegesen felörlődünk.

7.- Nem tűzünk ki konkrét célokat.

Pedig anélkül nem fogunk tudni semerre sem tartani. Aki nem tudja, hová halad, csak hánykolódik a tengeren. Gondoljuk át, hol szeretnénk lenni egy, két, vagy öt év múlva, és tervezzük meg az odavezető lépéseket!

8.- Elveszünk a részletekben.

Túl sokáig tipródunk a részletekben, ezért nem vagyunk képesek meglátni a nagy egészet. Emiatt lehet például, hogy nehezen delegálunk feladatokat, vagy örökösen kifutunk az időből. 

(Kép: blog.biggerbras.com)