A kiégés tehát a legtöbbünk esetében ismert fogalom, de van ennek egy kevésbé látványos formája azt a lassú, belső törést írja le, amelyet sokan átélnek, de észrevétlen módon.

Mi az a quiet cracking?
Egy olyan belső folyamat, amely során valaki nem omlik össze látványosan, de fokozatosan elveszti az önazonosságát, lelkesedését, motivációját és belső stabilitását a munkája során. A kívülállók nem is látják azt, hogy bármi gond lenne, hiszen a teljesítmény nem romlik (legalábbis nem látványosan, a határidőket betartja és akár még mosolyogni is képes, aki ebben szenved. De belül zajlik egy csendes összeomlás.
Az okok
A quiet cracking általában hosszabb idő alatt alakul ki, és annál is jelentkezhet, aki látszólag jó körülmények között él. Olyanok lehetnek az áldozatai, akik maximalisták, elkötelezettek és mindig másokat helyeznek előtérbe maguk helyett.
Kialakulása mögött olyan tényezők állhatnak, mint az érzelmi elfojtás, a krónikus stressz, az elismerés hiánya, a határok elmosódása és be nem tartása.
A jelek
A quiet cracking átélői azt tapasztalhatják magukon, hogy amit régen szenvedéllyel végeztek, az most nem hozzá őket lázba. Úgy dolgoznak, mint a robotok. Majdnem, mintha gomb benyomásával működnének. Lehet, hogy értelmetlennek találják azt, amit csinálnak, de ahhoz nem éreznek magukban annyi energiát, hogy változtassanak. Habár odafigyelnek a pihenésre és nem is érzik magukat fáradtnak, nincsenek teli energiával. Sokszor maguk sem tudnák megfogalmazni azt, hogy mi is a bajuk.

Elleszer
Ez egy veszélyes állapot, mert észrevétlen marad a kívülállók, de sok esetben még annak is, aki átéli. – még önmagunk számára is. A felismerés, a tudatosság és a megelőzés kulcsfontosságú. Ahhoz, hogy elkerülhessük ezt a lassú rombolást, időközönként érdemes elgondolkodnunk azon, hogy örömet okoz-e az, amit csinálunk. Olykor igenis szükséges nemet mondanunk másoknak azért, hogy a határokat meg tudjuk szabni magunknak és mások számára is.