Jump to content

Digitális lábnyom és hagyaték, te már gondoskodtál róla?

2018. 10. 19. 19:00

A homokban lépkedve lábnyomot hagyunk magunk után, de ugyanúgy virtuális lábnyomot hagyunk az internetnek köszönhetően. Mit hagyunk magunk után? A gyász online felületen is zajlik, de hogyan?

A nem túl nagy online életet élők is aktív tagjai lehetnek a közösségi oldalaknak, és ha nem is osztanak meg sűrűn fotókat vagy gondolatokat, attól még nyomot hagynak maguk után. Nem gondolunk arra, hogy mi lesz ezzel a sok adattal, sok hagyatékkal halálunk után.

Ki szeret a halálra gondolni? Persze, hogy senki sem, pedig néhány kattintással, adat beírásával előre gondoskodhatunk arról, hogy mi történjen halálunk után a digitális hagyatékunkkal.

Nem szeretnénk senki hangulatát szomorú témával lelombozni, mégis szót kell ejteni erről, mert életünk részét képezi az online világ. Ha nem rendelkezünk arról, hogy halálunk után ki kezelje közösségi oldalunk profilját, levelezési fiókunkat, weboldalunkat, és a jelszavunkat sem hagyjuk meg az illetékeseknek, akkor az oldalak hosszabb ideig történő inaktivitás után automatikusan törlődnek. Elvesznek fotók, gondolatok, adatok, de ez talán még a jobbik rossz.
A nagyobb gondot az jelenti, ha olyan adatok fotók, levelezések kerülnek a család elé, amelyet sosem akartunk volna, hogy bárki is megtudjon. Ez már eleve megnehezítheti családtagjaink számára a gyászt, de ha a közösségi oldalon sem szűnik meg a profil, akkor mint virtuális szellem kísérthetünk ismerőseink között. A közösségi oldalon évfordulós emlékekkel bombázhatják szeretteinket. Esetleg feltörhetik a profilunkat, a fiókunkat és illetéktelenek visszaélhetnek ellopott fotóinkkal, adatainkkal. Ezzel szembesülni sosem könnyű, de az elengedést sem teszi lehetővé az, ha nem rendelkezünk arról, hogy halálunk után mi legyen a profilunkkal.

A gyászban lehet segítség a közösségi oldal, és a profilt emlékoldallá tudják a hozzátartozók nyilváníttatni, annak fejében, ha a halotti bizonyítványt bemutatják. Ez esetben az emlékoldalon minden megmarad, amelyet még életünkben feltöltöttünk, nyilvánosság számára láthatóvá tettünk. Az adatokat ilyen esetben a hozzátartozók számára sem szolgáltatják ki, de az oldal működik tovább.

Nemcsak a gyászban segíthet a szerettünk digitális hagyatéka, hanem a gyász időszaka után – kinél korábban, kinél később – jó érzéssel tölt el, ha fel tudjuk fotókon idézni a személyét. Egy-egy fotó láttán a könnyek mellett talán mosoly is az arcunkra kerül, a nagy fájdalom enyhülésével, csak a jóra emlékezve az igazi elengedést segítheti, az új élet,a szerettünk nélküli élet folytatására ad lehetőséget.

Nem szívesen elmélkedünk azon, hogy mi lesz halálunk után, hiszen a halál gondolata megrémiszt. Mégis érdemes előre gondoskodni arról, hogy ki és milyen jelszóval férhet hozzá közösségi oldalunkhoz, elektronikus levelezéseinkhez, egyéb felületek regisztrációjához.

További érdekességekért kérjük, keressétek fel Facebook oldalunkat!

(Forrás: marmalade.co.hu | képek: pixabay.com)