Jump to content

Beindult az allergia szezonja

2018. 05. 02. 19:00

Ami néhány éve még nem okozott gondot, az most életünk megkeserítőjeként jelenhet meg az életünkben. Csak sajnálni tudtuk az állandóan tüsszögő, orrukat törlő és könnyezőket, akiket a növények pollenje irritált annyira, hogy a létezés is nehéz volt. Egyre többeket érint.

A természet gyors éledése azt eredményezte, hogy sokunk szenved allergiával. A szabadban ezt nem is tudjuk elkerülni, de az otthonunkban lehet némileg csitítani, hogy a kellemetlen tünetek enyhüljenek.
Habár tavasz van, és legtöbben imádjuk a virágos növényeket, de cseppet sem jó gondolat virágzó növényekkel beborítani a lakásunkat, ha allergiában szenvedünk. Nem kell kiűzni az egész házból, de ne ott keressünk számukra állandó helyet, ahol mi megpihenünk éjszakánként. Helyezzük át a nappaliba, vagy a teraszra. Bárhová, ahol a nyugodt pihenést nem fogják gátolni.
Ha küzdünk a pollenekkel, akkor ne súlyosbítsuk azzal, hogy még dohányzunk is. A dohánytól csak felerősödhet a pollenallergia. Mint ismeretes, a dohányzás károsítja az egészséget, csakhogy azzal nemcsak a saját, de más egészségére is hatással vagyunk. A legjobb, ha mindenképp kiűzzük otthonunkból a cigifüstöt.
Még ha kedveljük is esténként a gyertyák hangulatadó, lágy fényét, az illatos gyertyákat ebben az időszakban érdemes elkerülni. Ugyanúgy irritálhatják a nyálkahártyát, mint a virágok pollenjei.
Ha otthon tartózkodunk, ha a szabadban vagyunk, amint lehetőségünk van, kerítsünk sort arc- és kézmosásra. Engedjünk vizet az orrjáratainkba, hogy megszabaduljunk a belélegzett pollentől.
Nemcsak a virágpor okozhat allergiát, hanem a házipor is. A poratkák mindenhol jelen vannak, de ha ritkábban tisztított darabok vannak a szekrénybe beakasztva, akkor nagyobb dózisban juthatunk a kellemetlen tüneteket okozó porhoz. A ruhatárunkhoz minden nap hozzányúlunk, és ha azok között vastag kabátok is vannak, azok rengeteg poratkát képesek elrejteni. Ha nem szeretnénk napi szinten találkozni velük, akkor ezeket a ruhadarabokat tegyük zsákba, vagy dobozba. Majd csak akkor vegyük elő, ha újból használni akarjuk.

Szezonja van az allergiának
Ha beindul a természet, akkor ontják magukból a növények a polleneket. Ebben az időszakban szinte alig van olyan hét, amikor ne lenne a levegőben pollen. Egyértelmű következménye, hogy az allergiás betegek száma is nő. Először a fák ontják a levegőbe a pollent, majd folytatják a fűfélék, de igazából már szinte egész évben megfigyelhető az allergiaszezon. Talán csak a téli hideg vethet ennek véget, de az is csak néhány hétre szüntetheti azt meg, hogy semmilyen pollen ne legyen a levegőben.
Korábban nem volt ilyen vészes a helyzet, de a globális felmelegedés következtében egyre hosszabb az allergiás szezon. A klímaváltozással az is jelentkezik, hogy a növények másfelé is terjeszkedni fognak. Hazánkban is új növényfajok jelennek meg, amelyek újabb terhelést jelentenek a szervezetünkre. Kevesebbet beszélnek a fűpollen-allergiáról, pedig a tünetei ugyanúgy kellemetlenek és a leghosszabb ideig elhúzódó allergiáról van szó. Az általában április végétől nyár közepéig tartó fűpollen jelentkezése azért tart ilyen sokáig, mert több fűfélével van dolgunk, és azok mindegyike jelen van a levegőben.

Néhány generációval korábban szinte ismeretlen fogalom volt a pollenallergia, mára pedig elmondható, hogy a lakosság húsz százaléka küzd az allergia kellemetlen tüneteivel. A számok pedig emelkedni fognak. Változik a klíma, vele együtt az egész környezet. Az ember is változik, hiszen máshogy él, mást eszik, másmilyen hatások érik, így fogékonyabbá válhat az allergiára is.

További érdekességekért kérjük, keressétek fel Facebook oldalunkat!

(Forrás: marmalade.co.hu | crazymega.com, amcoffee.celebratewomantoday.com, forums.thebump.com/képek)