Jump to content

Tudományos magyarázat a 27-esek Klubjára

2014. 05. 23. 08:09

Amikor Kurt Cobain 20 évvel ezelőtt öngyilkos lett, a 27-esek Klubjának ideológiája gyorsan terjedni kezdett. „Mondtam neki, hogy ne lépjen be abba az ostoba klubba” – nyilatkozta akkor Cobain édesanyja, és az amerikai Associated Press hamarosan felkapta a témát.

Kurt Cobain halálát követően írók és zenerajongók egyaránt felfedezték a párhuzamot a tehetséges, ám fiatalon, ugyanabban az életkorban elhunyt előadók között, pl. Brian Jones, Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jim Morrison, hogy néhányat említsünk. 2011-ben Amy Winehouse is csatlakozott közéjük.

Az ő halálával újra szárnyra kaptak a 27 évesen tragikus körülmények között elhunyt, művészekkel kapcsolatos híresztelések, és valóban úgy tűnt, hogy több mint véletlenről van szó. Most, két évtizeddel a „klub” mítoszának kialakulása után, a tudomány bebizonyította, hogy több igazság van ebben a „mítoszban”, mint azt bárki is gondolta.

2011-ben brit kutatók 1500 előadó élettartamát vizsgálták, összehasonlítva a rockereket a nem-rocksztár zenészekkel, 40 éven keresztül. A drog- és alkohol-túladagolás a leggyakoribb halálok, ami nem meglepő, tekintve, hogy a rocksztároknak határtalan hozzáférésük van a tiltott szerekhez is.

Howard Sounes író, a 27-es Klub 50 „nem hivatalos” tagjáról írt könyvében, ahol többek között elemzi a rocksztárok nehéz gyermekkorát, arra a következtetésre jutva, hogy a népszerű művészek lelki sebeiket próbálták gyógyítani a tudatmódosító szerekkel. Figyelemre méltóak a sztárok párkapcsolatai is, mert legtöbbször egy másik drogfüggővel bonyolódtak romantikus kapcsolatokba.

Bár az érthetőnek tűnik, hogy a rocksztárok korábban meghalnak, mint például hasonló korú rajongóik, a 27-esek Klubja a valóságban inkább a 20-asok és 30-asok klubja. Hosszú azon sztárok listája, akik nagyon fiatalon, 20-as éveikben, vagy túllépve a mitikus 27 éves koron, a 30-as éveikben hunytak el.

A 27-esek Klubjának tagjai azért kapnak ekkora figyelmet, egyrészt, ez a mítosz eladható, másrészt pedig, az elhunyt sztárok halálával kapcsolatban rengeteg pletyka és híresztelés kering. Számos művész halt meg repülőszerencsétlenség miatt (Otis Redding, Buddy Holly, stb.), de az ilyen jellegű balesetek nem keltenek akkora konspirációt és találgatást, mint egy túladagolás. Amikor Jim Morrisont holtan találták egy párizsi fürdőkádban, 40 éven keresztül gyártották az újabbnál újabb elméleteket.

Tehát a mítosz az, ami a 27-esek klubját életben tartja, túl azon a tényen persze, hogy a rocksztárok – életvitelüknél fogva – sajnos általában fiatalon itt hagyják a rajongóikat.

 

www.policymic.com

(Fotó: www.rockscience.tv)