Jump to content

A diabétesz tünetei és tévhitei

2017. 10. 17. 19:00

Sokakat érintő állapot a cukorbetegség. Van, aki csak közvetetetten, egy családtagján keresztül ismeri a betegség velejáróit, míg mások saját bőrökön tapasztalják annak minden nyűgét. A diabétesz sokakat érint, és a helyzet csak tovább romolhat.

Azt talán mindenki tudja, hogy kétféle cukorbetegség létezik. Az egyik az 1-es típusú, amely már fiatalkorban jelentkezik, míg a 2-es típusú leginkább a középkorú embereknél tűnik fel. A diabétesz olyan alattomos lehet, hogy sokszor csak akkor veszik észre, ha már súlyos szövődményeit tapasztalják. Vannak azonban olyan tünetek, amelyekről tényleg nem a cukorbetegségre asszociálunk, amikor magunkon tapasztaljuk. Könnyen lehet, hogy ha ezekre a korai jelzésekre odafigyelünk, akkor még időben diagnosztizálható a cukorbetegség.

Mit tesz az ember, ha csak kicsi eltéréseket tapasztal magán? Az interneten kezd kutatni azért, hogy választ találjon, így eljuthat olyan kétségbeejtő és téves állapotfelismeréshez, amely teljesen lelombozza és tévútra vezeti. Ha orvoshoz fordulunk a tapasztalt tünetekkel, akkor is egészen eltérő diagnózist kaphatunk.

Az 1-es típusú cukorbetegség a gyerekeknél gyorsan megmutatja magát, a fiatal felnőttek esetében már több idő szükséges ahhoz, hogy a tünetek egyértelműen a diabéteszre utaljanak. Még nehezebb dolgunk van a 2-es típusú cukorbetegség felismerésekor, ugyanis akár éveken át tünetmentes maradhat a beteg. Az is előfordulhat, hogy tünetek ugyan már jelentkeznek, de egészen másnak tulajdonítjuk azt.

Emlegetjük a tüneteket, de vajon melyek lehetnek azok a jelek, amelyeket testünk produkál felhívva a figyelmet a cukorbetegségre? Jelenthet valamit a gyakori vizelés, az állandó éhség-, vagy szomjúságérzet. Ugyancsak diabéteszre utalhat a zsibbadás, a bőr szárazsága, a különböző bőrfertőzések, a gombásodás, a nehezen gyógyuló sebek, a látás romlása is.

Nemcsak a tüneteknek nem tulajdonítunk nagy jelentőséget, hanem még tévhitek is terjednek a diabéteszről. A sok édességfogyasztás koordinálása érdekében sok felnőtt riogatja a gyerekeket azzal, hogy ha nem figyelnek oda a cukorfogyasztásra, akkor cukorbetegség alakul majd ki náluk. A cukor túlzott fogyasztásának közvetett szerepe van a diabétesz kialakulásában, hiszen azáltal túlsúly alakulhat ki, amely a cukorbetegség egyik rizikófaktora. Az egészséges életmód, amelyhez a rendszeres mozgás is hozzátartozik, ma már divatos, de egyáltalán nem arról van szó, hogy teljesen száműzni kellene a cukrot. A mértékletes cukorfogyasztás mellett az egészség fenntartása is megvalósulhat.

Az előbbiből következik a másik tévhit, vagyis az, hogy aki cukorbeteg, az egyáltalán nem fogyaszthat cukrot. Attól függ, hogy melyik típusú cukorbetegségben szenved a beteg, ugyanis inzulin beadása szükséges azoknak, akik az 1-es típusú diabéteszesek. Számukra szükség van az inzulinra ahhoz, hogy a cukrot le tudja bontani a szervezetük. A 2-es típusú diabéteszes betegeknek minimálisan, de lehet cukrot fogyasztaniuk, és esetükben a legfontosabb, hogy étrendjük változatos legyen.

(Forrás: marmalade.hu | diabetesandendocrinology.jacobspublishers.com, health.com, slate.com/képek)