Jump to content

Bebetonozott magzatok

2017. 07. 24. 17:00

Általában kijelenthető, minden nő vágya, hogy egyszer anyává váljon. Ez azonban nem mindenkinek adatik meg még a fejlett orvoslás mellett sem. Az anyaságnak azonban van egy olyan megnyilvánulása, amelyről egyes nők nem is tudnak. Bizarrnak tűnik, de igaz.

Mi ez a kuszaság? Egy nő, aki nem tudja, hogy várandós? Tényleg előfordulnak olyan esetek, amikor a szülés beindulásával jön rá a kismama, hogy hamarosan anyává fog válni, és olyan is előfordult már, hogy még a fájások közben sem értette mi történik vele, hiszen úgy tudta, hogy sosem lehet gyermeke. Így már érthetőbb az, hogy még a gyanús jelekből sem gondolt arra, hogy egy magzatot hord a szíve alatt. Vannak a világban azonban olyan nők, akik több éven, vagy akár évtizeden keresztül úgy élnek, hogy bennük van soha meg nem született magzatuk. Ezek a babák a fejlődésben valameddig eljutva elhalnak az anya testében és mumifikálódva maradnak továbbra is a szervezetben. Bizony, ez a valóság, nem pedig valamilyen fantazmagórikus film jelenete. Bizarr ilyenről olvasni, de létező jelenségről van szó. Ezek a nők tudtukon kívül cipelik megkövesedett magzatukat már jó ideje. Általában valamilyen egészen más okból kerül orvoshoz a nő, és a vizsgálatok során derül csak fény a titokra.

Egy brazil város egyik idős lakója hasi panaszokkal ment be a helyi kórházba. A vizsgálatok során az orvosok is megdöbbentek azon, amit a 84 éves nő röntgenfelvételei mutattak. Az idős hölgy hasában a fájdalmat ugyanis egy körülbelül 20-28 hetes megkövesedett magzat okozta. Ugyan nagyon ritka jelenségről van szó, azért időközönként felreppen hír, hogy több évtizeden át hurcolta testében azt a megkövesedett magzatot az anya, amelyről nem is volt tudomása.

A jelenség neve litopedion, vagyis kőmagzat. A legtöbbször méhen kívüli terhességről van szó, amikor nem a méhbe ágyazódik be az embrió, hanem a hasüregbe. Ez természetesen nem a megfelelő hely, ezért a magzat nem tud továbbfejlődni, elhal, de a vetélés során nem tud távozni, felszívódni, így a magzat végül megkövesedik az anya szervezetében.

Rendkívül ritka az, hogy a litopedion esete kialakuljon, pár száz eset ismert összesen a világban és az is jellemző, hogy főleg olyan nőkkel történhet ez meg, akik szegény környezetben, messze az egészségügyi intézményektől élnek. Előfordul, hogy az ilyen körülmények között élő nőket sosem látta még nőgyógyász, és az orvosi ellátás sem megfelelő. Ezekben az esetekben sem a terhesgondozás fogalma nem ismert, ahogyan a különböző nőgyógyászati szűrések sem. Nemcsak a megkövesedett magzatot nem érzékelik ezek a nők, de a terhességet sem vették észre.

A mai orvosi tudásnak és technikának köszönhetően, valamint a nők rendszeres nőgyógyászati vizsgálatainak köszönhetően alig van arra esély, hogy a litopedion kialakuljon. Ám elképesztő a világ és az emberi szervezet, ahogyan reagálni tud a megváltozott körülményekre. Még mindig tud szokatlan, a mai világunkba már nem igazán illő dolgot produkálni.

(Forrás: marmalade.hu | iflscience.com, alumni.amc.edu, dailymail.co.uk/képek)