Jump to content

Pitypangos egészségügyi megoldások

2017. 05. 08. 19:00

Ha azt mondjuk gyermekláncfű, akkor mi jut eszedbe? És ha azt mondjuk pitypang? Akkor már biztos azonnal tudod, hogy az élénk citromsárga virágú növényről van szó, amelyet nem kimondottan szeretünk kertünkben tudni, mondván, az gyomnövény.

Ha már virágzik a pitypang, akkor nyugodt szívvel konstatálhatjuk, hogy tavasz van. Élénk, harsány virágával jelzi is a gyermekláncfű. Egyetlen virága sokáig virágzik. Hajnalban kinyílik, este és eső közeledtével  összecsukódik. Az elvirágzást követően megjelenik a gyerekek kedvence, a magokat rejtő kis ejtőernyők, amelyeket a gyerekek, de még a felnőttek is szívesen engednek szabadjára egy nagyobb fújással.

Ha épp azon gondolkodtál, hogy ettől a növénytől megfosztod gyepedet, kertedet, akkor lehet át fogod értékelni viszonyodat ezzel a növénnyel.

A vadon élő növény a világ több részén megterem, azonban egyes helyeken külön termesztik, méghozzá gyógynövényként, ugyanis gyógyászati célra használják fel.

A gyermekláncfű, vagy ahogy még ismerni lehet, a pitypang, a papatyi, a kutyatej minden részét fel lehet használni gyógyászati szempontból. Minden kertben megtalálható az egyszerű, sárga virágú növény, mégsem használják fel csak nagyon kevesen. Pedig kiváló méregtelenítő hatása miatt igazán jót teszünk szervezetünknek. Főleg a vesénknek, a májunknak és az epénknek.

Még mielőtt virágba borulna a növény, azelőtt szokták a leveleket begyűjteni. Virágzás idején a növény szárát szedik, míg ősszel és tavasszal a gyökerét. Az egész növény felhasználható és gyógyhatású az emberi szervezet számára. Virágából "méz" készíthető, a gyökér a májműködésre van jó hatással és enyhíti az emésztési panaszokat. A gyermekláncfű hatására felfokozódik az epe termelése, valamint annak kiürülése az epehólyagból, így májgyulladás, epekő és sárgaság ellen kiváló természetes gyógyhatást kínál. Az epekő oldásának természetes forrása. A növény levelei erős vízhajtó hatásúak. A felhalmozódott méreganyagtól is megszabadítja a szervezetünket. Az anyagcsere-betegségben szenvedők életében is jelentős javulást idézhet elő.

Létezik már tabletta formában is gyermekláncfű. Gyökeréből teát készíthetünk. Párolva a levele és a virágzata is fogyasztható. Sőt a növény friss leveléből, virágából, gyökeréből saláta is készíthető.

Most érdemes begyűjteni a citromsárga virágokat, mert hamis mézet készíthetsz belőle, és nem is kell hozzá sok minden. Egy liter vízhez nincs másra szükséged, mint két maréknyi virágra, 1 kg cukorra, egy csomag vaníliás cukorra, citromra és a tartósításhoz néhány csepp propoliszra. Forrásig melegítsd a vizet, add hozzá a virágokat. Ne hagyd, hogy a víz felforrjon. Fedd le és hagyd így egy egész napon keresztül. 24 óra elteltével kezdd el újból melegíteni, és ugyancsak ügyelni kell arra, hogy ne forrjon fel. Ezután leszűröd, a levéhez hozzáadod a cukrot, a vaníliás cukrot, a citrom levét és lassú tűzön főzöd. Ha forrna, leveszed a tűzről kicsit hűlni, majd folytatod tovább, amíg mézjellegűvé nem válik. A kellő sűrűség elérése után üvegekbe töltöd, 5-6 csepp propoliszt adagolsz minden üveghez.

A gyökeret, a virágzatot akár nyersen is lehet fogyasztani. Eleinte lehet keserű, de ha kúraszerűen két hétig rágcsáljuk a gyermekláncfüvet, megmutatja csodás hatását.

(Forrás: marmalade.hu | flowermeaning.com, thecandidadiet.com, healthyfocus.org/képek)