Jump to content

Baktériumtenyészetek az otthonunkban

2014. 08. 30. 12:03

Míg pontosan tisztában vagyunk vele, hogy a vécécsésze, vagy a konyhai lefolyó milyen mértékben lehet koszos, egy csomó olyan dolog is található a lakásunkban, amik legalább olyan mocskosak, de mi mégis fittyet hányunk erre a piszkos tényre.

Íme hat olyan dolog, ami meglepően sok baktériumot és mocskot hordhat magán, mi mégsem teszünk ellenük semmit:

-Konyhai szivacs: a baktériumok játszi könnyedséggel szaporodnak el a nyirkos, szobahőmérsékletű szivacs apró kis lukaiban. Ha nem akarjuk háromnaponta cserélgetni őket, hetente egyszer legalább áztassuk be savas fehérítőbe, például hipóba. De betehetjük a szivacsokat a mikrohullámú sütőbe is, kísérletekkel igazolták ugyanis, hogy ezzel a módszerrel elpusztíthatjuk a baktériumok 99%-át.

-Konyhai foganytúk, kilincsek: Az ember bele sem gondol, mennyi mindent összefogdos a fiókok és hűtőszekrényajtó fogantyúitól kezdve a mosogató csapján át egészen a sütő tekerőgombjaiig. Ezeket a tárgyakat azonban csak igen ritkán takarítjuk le. A szakemberek ezzel szemben azt tanácsolják, hogy fertőtlenítő kendővel töröljük át őket alaposan főzés előtt és után is, így biztos elkerülhetjük a fertőzéseket.

-Vágódeszkák: Ember legyen a talpán, aki külön vágódeszkákat akar tartani a különféle élelmiszerfajták, húsok, zöldségek, gyümölcsök, kenyérfélék szeleteléséhez. Amennyiben Ön sem így tesz, a konyhai deszkákon hamat elszaporodhatnak a baktériumok, főleg hogy azokat nem is olyan egyszerű alaposan elmosni. A tudósok még vitatkoznak róla, hogy vajon a fa, vagy a műanyag deszka az alkalmasabb. Amíg eldöntik, érdemes az utóbbit választani, azt ugyanis betehetjük a mosogatógépbe. A már nagyon összevagdosott deszkákat pedig cseréljük le újakra, a repedésekben ugyanis nagyon könnyen megtelepszenek a baktériumok.

-Párnák: Hiába mossuk ki hetente a huzatot, a párna belsejében szépen lassan felgyűlnek az allergizáló dolgok, poratkák, haj- és bőrdarabkák. Mossuk ki a párnabelsőket is rendszeresen, vagy ha kényesebb anyagból vannak, vigyük el a tisztítóba.

-Kontaktlencsék: Egy kutatás megállapította, hogy a megvizsgált kontaktlencsék 80%-a volt baktériummal szennyezett függetlenül attól, hogy milyen ápolófolyadékba helyezték őket. Sokan ráadásul nem is tartják be pontosan a kezelési és tisztítási előírásokat. Megelőzhetjük a szemgyulladást, ha a lencsetartó tégelyt minden egyes használat után alaposan kiöblítjük, de ezzel együtt is cseréljük le őket havonta legalább egyszer!

-Fülhallgatók: Szintén kutatásokkal igazolták, hogy elég csak egy órán át a fülünkbe dugni őket, hogy bacilustenyészettel vonjuk be fülhallgatóinkat. Elektromos eszközöket nem tanácsos vízzel lemosni, ezért nedves antibakteriális ronggyal töröljük át a fülhallgatókat használat után.

(Greatist, kép: ehow.com)